Nyereséges áramcéget venne az állam, ha igaz a Magyar Nemzet információja, amely szerint az országos egyetemes villamos energiaszolgáltatás az Elmű-Émász Ügyfélszolgálati Kft-re alapozva épülne ki, a kft-t pedig e célra a Főgáz tulajdonosa, az MFB venné meg. A Világgazdaság azonban úgy értesült az ügyhöz közeli forrásból, hogy a megállapodás még nem született meg, és hasonló tárgyalások folynak a magyar piacról kifelé tartó EdF Démász adott tevékenységének átvételéről is.
A társaság 2013-as árbevétele 11,2 milliárd forintot tett ki, az adózott eredménye közel 300 milliót; az utóbbi mutató az elmúlt években végig pozitív volt. A társaságot 70 százalékban ellenőrző Elmű Nyrt. adózott eredménye viszont mínusz 29,9 milliárd forint lett, míg a 30 százalékos tulajdonos Émászé 3,9 milliárd forint. A halmozódó vevőtartozások tehát nem az esetleg gazdát cserélő társaságot tették veszteségessé, de persze a megvásárlásakor az anyavállalati kintlévőségek is megjelenhetnek értékelési szempontként.
Az Ügyfélszolgálati Kft-nek nincsenek eszközei, 2013-as beszámolója szerint azokat az Elműtől és az Émásztól bérli. Az Elműnek Budapesten 10 ügyfélszolgálati irodája van, Pest megyében 15, és még van 38 panaszfelvételi pontja is. Az Émász 5 állandó irodával rendelkezik, 32 fiókirodával és 15 panaszponttal. Ha az állam valóban e céget veszi meg, akkor a lakosság kiszolgálása érdekében vagy tovább kell bérelnie az ügyfélszolgálatokat, vagy azokat is átvennie, vagy teljesen újakat létesíteni helyettük. Az országos lefedettség érdekében még további irodákra is szüksége lesz majd az E.On és az EdF Démász ellátási területén. Az országos állami közműszolgáltatás kiépítésével kapcsolatban már elhangzottak alapján az új állami cég az induláskor a Főgáz meglévő, részben a postahivatalokban található ügyfélszolgálataira fog alapozni. Ám mivel sokkal több áramvásárló van, mint gázvásárló, tovább kell bővíteni a partnerséget a Magyar Posta Zrt.-vel. Csak ott érdemes a meglévő szolgáltatóktól vagy másoktól irodákat átvennir, ahol még ezt követően is maradtak fehér foltok.
Korábbi bejelentések szerint az állami áramszolgáltató legkésőbb 2016 elején kezdi meg a működését. Az Elműnek, az Émásznak és a csoporthoz tartozó MÁSZ-nak (az utóbbi nem egyetemes szolgáltató) 2013 végén együtt 2,1 millió ügyfele volt, míg az E.Onnak 2,4 millió, az EdF Démásznak pedig 0,7 millió. Az E.On német anyavállalata egyébként hétfőn este jelentette be, hogy tavaly év végén bejelentett szándékának megfelelően két külön vállalatra válik szét: a nevét tovább vivő társaság a megújuló energiaforrásokkal foglalkozik majd, a hagyományos áramüzletág pedig Uniper néven folytatja tevékenységét.
Újabb energiatörvény-változások
A nem hagyományos és különleges eljárással kitermelhető szénhidrogének bányajáradéka 12 százalékról 2 százalékra esik. A nagyfogyasztók maguk viselik az áram-, illetve a gázellátásból való kikapcsolásuk miatti kárt. Az ellehetetlenülő gázkereskedő helyére a MEKH végső menedékest jelölhet ki, az ügyfeleket a két kereskedő közötti időszakban a biztonsági gázkészletből kell ellátni. A hazai termelésű gázt a 2015. július 1. és 2016. szeptember 30. közötti időszakra fel kell ajánlati a volt közüzemi nagykereskedőnek, amely azt csak az egyetemes szolgáltatásban adhatja el. A gáz éves súlyozott átlagára megajoule-onként 0,907 legalább forint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.