Teljesíthető a 40 százalékos magyar beszállítói arány a Pakson építendő, két új blokk esetében. A tervezéssel, a reaktorral és annak szerelésével kapcsolatos megbízások elsősorban orosz kivitelezők fogják teljesíteni, a magyarországi vállalatok feladata elsősorban a többi szerelésre és az építésre koncentrálódik. Az építésen belül a magyar hányad mintegy kétharmadosra várható. Magyar beszállításnak ígérkezik az armatúrák, a szivattyúk és a hőcserélők egy része is. Ezeket a Ganz EEG gyártja, amelynek a felsorolt (és más) termékei pedig már most is ott vannak a Roszatom csoport által Oroszországban. A beruházás előkészületeiről a kivitelezéssel megbízott fővállalkozó, a Roszatomhoz tartozó NYIAEP-ASZE társaság elnöke tájékoztatta a magyar újságírókat a Minszkben rendezett Atomexo kiállításon.
Valerij Limarenko a Világgazdaság kérdésére elmondta, hogy az egyik legfőbb berendezésnek számító turbinából a világon elérhető, legjobb technológiájú gyártmányt kívánják majd beépíteni. Gyakorlatilag európai termékről lesz szó, vagyis a Siemens és az Alstom jöhet számításba. Mellettük azonban más társaság is képbe kerülhet, és olyan orosz cég is van, amely képes ilyen turbinát gyártani. A beszállítót versenytárgyaláson fogják kiválasztani. A turbinatender előkészítése folyik, jelenleg a műszaki paramétereket rögzítik. (Nemrég Aszódi Attila, a projekt magyarországi kormánybiztosa azt valószínűsítette a Világgazdaságnak, hogy a turbinatendert akár az idén is kiírhatják.)
Valerij Limarenko újságírói kérdésre elmondta, hogy az előkészületeket nem hátráltatják a Paks II. szerződései kapcsán felmerült, brüsszeli aggályok. Tapasztalatai szerint az EU együtt kíván működni az orosz nukleáris iparral.
A Pakson mintegy 12 milliárd euróból építendő két, nyomott vizes, VVER 1200-as típusú blokk 3+ típusú lesz. Ez egyrészt egy meglévő és jól vizsgázott modell továbbfejlesztése, másrészt - éppen a fejlesztések miatt - egy olyan, új változat, amilyen még nincs a világon. (A módosítások jelentős része a biztonság növelését célozza.) Amikor azonban átadják az első új paksi blokkot, már működik majd hozzá hasonló: a novovoronyezsi atomerőmű új blokkjába ez év szeptemberében helyezik be a fűtőelemeket, a létesítmény üzembe helyezése pedig az év végére várható. Jövőre adják át a Szentpétervár melletti Leningrád 2-es atomerőművet, de a fehérorszországi és az új finnországi erőmű is hamarabb készül el, mint a paksi. Paks II,, amelynek referencia blokkja a leningrádi esz majd, az épülésekor már szériaterméknek fog számítani. Épülnek Európán kívül is 3+ típusú atomerőművek, például Indiában, Törökországban és Kínában, de továbbiról is folynak a tárgyalások.
Orosz pénz a Belarusz erőműben is
Fehéroroszágnak a most épülő az első atomerőműve. Nyolcmilliárd dollárba kerül, teljes egészében állami tulajdonban lesz, de a projekt egészét Oroszország finanszírozza majd, kormányközi megállapodás alapján. A helyi, teljes beszállítói arány mintegy 30 százalékos, az építési feladatokon belül pedig mintegy 80 százalékos. A reaktorszigetet ez esetben is az orosz cégek szállítják. A belorusz beszállítók a magyarokhoz hasonlóan később részt vehetnek más, orosz kivitelezésű atomerőmű projektekben is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.