BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Verseny a paksi beszállításokért

A Paks II. projetk során teljesíthető a vállalt, 40 százalékos beszállítói arány, a hazai cégekre elsősorban egyes szereléseknél, az építésnél, szivattyúk, hőcserélők és más berendezések szállításakor juthat szerep a fővállalkozó társaság, a NYIAEP-ASZE elnöke szerint. Az új blokkok referencia-erőműve a Szentpétervár mellett épülő létesítmény lesz.

Teljesíthető a 40 százalékos magyar beszállítói arány a Pakson építendő, két új blokk esetében. A tervezéssel, a reaktorral és annak szerelésével kapcsolatos megbízások elsősorban orosz kivitelezők fogják teljesíteni, a magyarországi vállalatok feladata elsősorban a többi szerelésre és az építésre koncentrálódik. Az építésen belül a magyar hányad mintegy kétharmadosra várható. Magyar beszállításnak ígérkezik az armatúrák, a szivattyúk és a hőcserélők egy része is. Ezeket a Ganz EEG gyártja, amelynek a felsorolt (és más) termékei pedig már most is ott vannak a Roszatom csoport által Oroszországban. A beruházás előkészületeiről a kivitelezéssel megbízott fővállalkozó, a Roszatomhoz tartozó NYIAEP-ASZE társaság elnöke tájékoztatta a magyar újságírókat a Minszkben rendezett Atomexo kiállításon.

Valerij  Limarenko a Világgazdaság kérdésére elmondta, hogy az egyik legfőbb berendezésnek számító turbinából a világon elérhető, legjobb technológiájú gyártmányt kívánják majd beépíteni. Gyakorlatilag európai termékről lesz szó, vagyis a Siemens és az Alstom jöhet számításba. Mellettük azonban más társaság is képbe kerülhet, és olyan orosz cég is van, amely képes ilyen turbinát gyártani. A beszállítót versenytárgyaláson fogják kiválasztani. A turbinatender előkészítése folyik, jelenleg a műszaki paramétereket rögzítik. (Nemrég Aszódi Attila, a projekt magyarországi kormánybiztosa azt valószínűsítette a Világgazdaságnak, hogy a turbinatendert akár az idén is kiírhatják.)

Valerij Limarenko újságírói kérdésre elmondta, hogy az előkészületeket nem hátráltatják a Paks II. szerződései kapcsán felmerült, brüsszeli aggályok. Tapasztalatai szerint az EU együtt kíván működni az orosz nukleáris iparral.
A Pakson mintegy 12 milliárd euróból építendő két, nyomott vizes, VVER 1200-as típusú blokk 3+ típusú lesz. Ez egyrészt egy meglévő és jól vizsgázott modell továbbfejlesztése, másrészt - éppen a fejlesztések miatt - egy olyan, új változat, amilyen még nincs a világon. (A módosítások jelentős része a biztonság növelését célozza.) Amikor azonban átadják az első új paksi blokkot, már működik majd hozzá hasonló: a novovoronyezsi atomerőmű új blokkjába ez év szeptemberében helyezik be a fűtőelemeket, a létesítmény üzembe helyezése pedig az év végére várható. Jövőre adják át a Szentpétervár melletti Leningrád 2-es atomerőművet, de a fehérorszországi és az új finnországi erőmű is hamarabb készül el, mint a paksi. Paks II,, amelynek referencia blokkja a leningrádi esz majd, az épülésekor már szériaterméknek fog számítani. Épülnek Európán kívül is 3+ típusú atomerőművek, például Indiában, Törökországban és Kínában, de továbbiról is folynak a tárgyalások.

Orosz pénz a Belarusz erőműben is

Fehéroroszágnak a most épülő az első atomerőműve. Nyolcmilliárd dollárba kerül, teljes egészében állami tulajdonban lesz, de a projekt egészét Oroszország finanszírozza majd, kormányközi megállapodás alapján. A helyi, teljes beszállítói arány mintegy 30 százalékos, az építési feladatokon belül pedig mintegy 80 százalékos. A reaktorszigetet ez esetben is az orosz cégek szállítják. A belorusz beszállítók a magyarokhoz hasonlóan később részt vehetnek más, orosz kivitelezésű atomerőmű projektekben is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.