Kilőtt az export és az import is márciusban, ami annak köszönhető, hogy az európai gazdaság egyre jobban teljesít, és a belső kereslet is dinamikusan bővül. A kivitel 13, a behozatal pedig 10 százalékkal növekedett az előző és azonos időszakához képest a Központi Statisztikai Hivatal gyorsbecslése szerint, ami hosszú ideje a legjobb adat. Az export és az import dinamikája is folyamatosan javul, ennél gyorsabb bővülésre azonban nem számíthatunk. A mérleg többlete egyetlen hónap alatt 930 millió eurót tett ki, ennél nagyobb aktívumra csak egyetlen egyszer, tavaly szeptemberben volt példa.
Az export felfutására már a kedvező ipari adat alapján is lehetett számítani – mondta a Világgazdaságnak Németh Dávid, a K&H Bank vezető közgazdásza. Az ipari termelés márciusban 9 százalékkal növekedett naptárhatástól megtisztítva a februári 6 százalék után, ami elsősorban az autógyártás felfutásának, az elektronikának és az élelmiszeriparnak köszönhető. Németh Dávid szerint a Suzuki új modelljének gyártása támogatta az ipar és a külkereskedelem bővülését.
Kisebb GDP-arányos többlet
A havi exportadatok magas többletről tanúskodnak, de a számok mélyére nézve már más képet kapunk. A külkereskedelmi többlet rekordja a gazdaság kibocsátásához képest már nem látszik, hiszen tavaly márciusban 6,9 százalékos volt a GDP-arányos görgetett exporttöbblet, most azonban 6,7 százalékos az aktívum – mondta Németh Dávid. A K&H Bank közgazdásza kiemelte, hogy a külkereskedelmi többlet nominálisan magas, de ez nem elég a GDP-arányos új csúcs eléréséhez, mert közben a gazdaság is növekszik. A GDP-arányos csúcsot még 2012 augusztusában értük el, amikor a 12 havi a mutató 7,2 százalékon állt.A magyar gazdaság növekedését így az első negyedévben a legtöbb ágazat támogathatta. A kivitel euróban számolva január és március között 7,7, a behozatal 5,7 százalékkal növekedett éves összehasonlításban. A külkereskedelmi többlet az év első három hónapjában súrolja a 2,5 milliárd eurót, tavaly ugyanebben az időszakban 2 milliárd közelében járt az aktívum. Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza szerint az adatok az olajárak zuhanása miatti cserearány-javulást is mutatják az európai konjunktúra élénkülése és az ipari termelés felfutása mellett. A külkereskedelmi adatok alapján a GDP növekedését nem csupán a belső, hanem a külső kereslet is támogatja, így nem kizárt, hogy kellemes meglepetést mutathat a szerdán megjelenő első negyedéves GDP-adat. Szakértők szerint a tavalyi negyedik negyedévben látott 3,4 százalékoshoz hasonló mértékű lehetett a gazdasági növekedés idén január és március között, de ennél kedvezőbb prognózisok is vannak.
A kilátások a töretlen növekedési trend alapján kedvezőek. Suppan arra számít, hogy a tavalyi 6,4 milliárd után idén 8,4 milliárd euró közelébe ugorhat a külkereskedelmi többlet, mivel a háztartási fogyasztás gyorsuló növekedésének importnövelő hatását ellensúlyozhatja az olaj- és energiaárak meredek zuhanása, ami jelentősen javítja a cserearányt, mivel az alacsonyabb olaj- és energiaárak akár 2-2,5 milliárd euróval is csökkenthetik az energiaimport. Németh Dávid azonban úgy látja, hogy 7 milliárd euró körül alakulhat az idei külkereskedelmi többlet. Szerinte az import és az export is dinamikusan növekedhet az év hátralévő részében, bár nem olyan gyorsan, mint márciusban. A kereslet élénkülése mellett azonban fontos tudni, hogy az export importaránya továbbra is magas, ezért a kivitel ugrásszerű növekedése részben magával hozza a behozatal emelkedését is, így utóbbi nem csak a belső kereslet élénkülése miatt növekszik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.