BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Így bővült a magyar külkereskedelem

Idén márciusban a külkereskedelmi termékforgalom kivitelének volumene 13, a behozatalé 11 százalékkal haladta meg az előző év azonos hónapjának szintjét. Az aktívum 289 millió euróval nőtt 2014. márciushoz képest - derül ki a KSH adataiból.

Idén márciusban a magyar kivitel értéke 8,3 milliárd euró, a behozatalé 7,3 milliárd euró volt. Euróban kifejezve az export 13, az import 9,8 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest.

A külkereskedelmi mérleg többlete 289 millió euróval bővült 2014. márciushoz viszonyítva, és 929 millió eurót tett ki. (Az első becslésben közölt márciusi adattól a második becslés adata nem tér el.)

A gépek és szállítóeszközök volumene a kivitelben 17, a behozatalban 12 százalékkal nőtt. A kivitel növekedésének mozgatórugója a mintegy harmadával bővülő közúti jármű mellett a villamos gép, készülék és műszer, illetve az energiafejlesztő gép és berendezés dinamikus kereskedelme volt. A közútijármű-export növekményének háromnegyede az európai uniós, csaknem ötöde az amerikai országokba, zömében az Egyesült Államokba irányuló kereskedelemből származott. Az importban minden jelentősebb árucsoportot 10 százalékos vagy ezt meghaladó növekedés jellemezte a híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék kivételével. Ez utóbbi importvolumene kevesebb mint 5 százalékkal bővült, míg az exporté nem érte el a tavaly márciusit. Ebben szerepet játszott a mobiltelefonok és alkatrészeinek a hazai gyárbezárások miatt számottevően lecsökkent forgalma, amelyet a tv-készülékek élénkülő kivitele sem tudott ellensúlyozni.

A feldolgozott termékek exportvolumene 8,8, az importé 12 százalékkal emelkedett. Az árufőcsoporton belül a legdinamikusabb növekedés a vegyi áruk árufejezetet jellemezte. A nagy részarányt képviselő gyógyszer és gyógyszerészeti termék kivitele több mint ötödével, behozatala harmadával bővült. A növekmény meghatározó része a forgalom mindkét irányában az európai országokkal, ezen belül a régi tagállamokkal folytatott kereskedelemben keletkezett. Az autóiparhoz szorosan kötődő termékcsoportok forgalma tovább élénkült: a gumigyártmány és az egyéb fémtermék kereskedelme, valamint a gépjárműalkatrészeket is tartalmazó bútor és bútorelem behozatala egyaránt 10 százalékot meghaladóan bővült.

Az energiahordozók importvolumene 6,5 százalékkal volt kevesebb. Az importforgalom egyharmadát adó természetes és mesterséges gáz behozatala – az év első két hónapjához hasonlóan – több mint negyedével volt kevesebb a bázishavinál. A fő volumenhordozó kőolaj és kőolajtermék importvolumene kevesebb mint 5 százalékkal nőtt, ugyanakkor az árcsökkenés miatt az importérték lényegesen alacsonyabb volt a tavaly márciusinál. A villamos energia behozatala kismértékben, míg a csekély részarányú szén, koksz és briketté mintegy kétötödével növekedett.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 8,0, az importé 11 százalékkal nőtt. A gabona és gabonakészítmény kivitele több mint tizedével emelkedett, ezen belül a kukoricakiszállítások értéke nőtt a legnagyobb mértékben. Több mint másfélszeresére bővült az élő állat mindkét irányú forgalma. Az exportban főként az élő juh Olaszországba irányuló kiszállítása nőtt meg jelentősen a húsvéti ünnepek keresletfelhajtó hatása miatt. Dinamikusan bővült a tejtermék és tojás kivitele, valamint a zöldségféle és gyümölcs, illetve a kisebb részarányú ital, dohány és dohányáru termékcsoportok behozatala. Ezzel szemben a kávé, tea, kakaó és fűszer kivitele döntően a hazai gyártókapacitások csökkenése miatt mintegy negyedével visszaesett.

2015 első három hónapjában összesítve a kivitel értéke 22,3 milliárd euró, a behozatalé 19,8 milliárd euró volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 2,5 milliárd eurót tett ki, ami 531 millió euróval több az előző év azonos időszakinál

A forgalom forintban mért árszínvonala 2015 első három hónapjában a behozatalban 1,9, a kivitelben 1,3 százalékkal csökkent. A forint az euróhoz képest 0,3, a dollárhoz viszonyítva pedig 22 százalékkal értékelődött le. A cserearány 0,6 százalékkal javult.

Az EU tagállamaiba irányuló kivitel volumene 9,4, az onnan érkező behozatalé 9,5 százalékkal emelkedett. A többlet az előző év azonos időszakinál 76 millió euróval több, 2,5 milliárd euró volt. Az export 79, az import 76 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 12, a behozatalé 4,8 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi mérleg hiánya ebben a viszonylatban az előző év azonos időszakinál 455 millió euróval kevesebb, 14 millió euró volt.

Rendkívül kedvező a magyar külkereskedelem első háromhavi teljesítménye, mivel az ország külkereskedelmi mérlegtöbblete az első negyedévben megközelítette a 2,5 milliárd eurót - értékelte a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságszabályozásért felelős államtitkára a külkereskedelmi adatokat az M1-en.

Glattfelder Béla közölte: amennyiben a kedvező folyamat folytatódik a magyar külkereskedelmi forgalomban, úgy év végére az ország exporttöbblete elérheti a 9 milliárd eurót. Ez pedig minden eddigi rekordot megdöntene Magyarországon.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.