A Ford európai részlegének átszervezése miatt bő kétéves késéssel érkezett meg az új Mondeo – ebben a helyzetben az előző generációs típust dicséri, hogy még a vége felé is jól helytállt a piacon. Ennek ellenére sokan várják az új generációt, amelynek első példányai már fel is bukkantak az utakon – és mindenki megcsodálja őket. Nagyon jól áll a hatalmas méretű hűtőráccsal megáldott, kiegyenesített orr az autónak, és a befejezés is hasonlóan sportos az ötajtós karosszériával.
A Mondeo kilóg az „egy Ford” filozófiából azzal, hogy kifejezetten Európára szabott ötajtós és kombi felépítményt kínál – a Hybrid kivételével, amely csak négyajtós, lépcsőshátúként létezik. Annyi meglepetéssel szolgál a karosszéria, hogy amíg az előző generáció kifejezetten tágas második sorral rendelkezett, az új autóban a középkategóriában átlagosnak számító térkínálattal szembesülünk. A ferdehátú kialakításról igazából csak a harmadik ablaktörlő árulkodik, illetve tesztautónk esetében egy hatalmas méretű – feláras – hátsó légterelő. A raktér viszont hatalmas, nyújtózkodni kell a fékezések miatt előrecsúszott poggyászért. A pótkerék feláras, de az minden esetben 215/60 R15-ös méretű, miközben a tesztautón például 235/40 R19-es kerekek voltak.
Rögtön a beszállásnál feltűnik, hogy milyen széles a B-oszlop, a nagyméretű és kényelmes vezetőülésben helyet foglalva pedig szembeötlő, hogy kevés ugyan a kapcsoló a középkonzolon, de azok nagyon egyformák, és logikátlanul vannak elhelyezve. Oda kell nézni, ha a belső keringtetésre akarunk kapcsolni, nehogy véletlenül a 3 (!) különböző gombbal is aktiválható első szélvédőfűtést/páramentesítést találjuk el. A monitorral helyettesített műszeregység menüjében szokás szerint a kormányon elhelyezett kapcsolókkal tudunk mozogni, az érintőképernyős SYNC fejegység menüjében barangolva finomíthatjuk a beállításokat. Nem lett sokkal egyszerűbb a kezelhetőség, de némi rutinnal és türelemmel elérjük a célunkat.
Két dolog zavart igazán az utastérben, a panoráma-üvegtető körüli burkolat borzasztóan nyekergett a karosszéria mozgásakor, a feláras (57 000 forint) légzsákos hátsó biztonsági övek alsó pántja pedig nagyon rövid, és a csatot nem lehet mozgatni az övön. Kínos pillanat lehet, amikor nem vihetjük magunkkal az üzleti partnert, mert nem tudja becsatolni az övet…
A vezethetőség továbbra is jónak számít. Már alacsony fordulatról is szépen húz a 180 lóerős teljesítményű, 2,0 literes dízel, és a nagyon hosszú áttételezés ellenére akár visszakapcsolás nélkül is tudunk gyorsítani.
Csendes az erőforrás, a váltó jól kapcsolható, a kormányzás és a fék is hozza azt a szintet, amit a futómű tud. Még a nagy felni és a peres abroncsok ellenére is jó a gördülési komfort, az ütéseket hatásosan csillapítja a felfüggesztés. Prímán fordul az autó, az ESP nem szól közbe, hiszen nyoma sincs tapadásvesztésnek még tempósan vett körforgalmakban sem.
A középkategóriának megfelelő szinten mozognak a Mondeo listaárai, a jól felszerelt, erős dízellel és kézi váltóval konfigurált vetélytársak pár százezer forintos sávon belül találhatók. A 180 lóerős dízellel és kézi váltóval felszerelt Mondeo 9 millió 210 ezer forintba kerül, a kombi 200 ezerrel több. A Titanium csúcsfelszereltség esetén is sok tételt tartalmaz az extralista, de jobban járunk, ha rögtön annak a végére tekintünk, ahol a Titanium X 1, 2 és 3 csomagokat találjuk. Ezekben a fontos extrákat már összeválogatták. Ezenfelül még az érintőképernyős SYNC fejegységre kell költeni, de megéri az árát. A teszt során vegyes használatban 7,3 l/100 km-es fogyasztást mértünk. Az extra garanciát jó áron mérik, a kötelező 2 év kilométer korlátozás nélküli garanciát 85 ezer forint megfizetésével lehet 2+3 év/250 ezer kilométerre bővíteni. Utóbbinál figyelembe vették a cégautós használatból esetenként adódó, átlag feletti futásteljesítményt is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.