A Központi Statisztikai Hivatal előzetes adatai szerint az export – euróban számolva – 13 százalékkal emelkedett, míg az import 8,9 százalékkal. Ilyen mértékű dinamizmusra 2009-2010 óta nem volt példa, a válságból kikapaszkodó ország külkereskedelmi lendülete az alacsony bázis miatt volt akkor jelentősebb, ám most a viszonylag magas tavalyi teljesítményhez képest pörgött fel a külkereskedelem. Igaz: a májusi számok gyengébbek voltak – a májusban a kivitel értéke 2,3 százalékkal nőtt, az importé pedig 0,9 százalékkal csökkent.
A júniusi adatok arra utalnak tehát: nem növekedési trend fordult meg az ötödik hónapban, hanem átmeneti megingás történt. Ám ahogy a májusi rosszabb adatot, úgy a júniusi kedvezőbb számokat sem szabad túlértékelni: májusban két munkanappal kevesebb, júniusban pedig két munkanappal több volt, így az összevetések csalókák lehetnek. A két hónap „átalaga” összességében illeszkedik a féléves trendbe: az első hat hónapban az export 7,9, az import 5,8 százalékkal nőtt – euróalapon számolva. A növekedésben oroszlánrész jut az autóiparnak.
Glattfelder Béla, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságszabályozásért felelős államtitkára az adatokat úgy értékelte: az ország nagymértékben növelte versenyképességét, lényegesen gyorsabban bővül az ország kivitele, mint a behozatal. Szerinte várható, hogy ez az idei év második felében is így marad, ugyanis olyan ipari beruházásokat hajtottak végre a magyar vállalkozások, amelyek ezt a tendenciát hosszabb távon is fenntarthatóvá teszik. Hozzátette persze, hogy az import mérséklődésében az energiaárak zuhanása is szerepet játszott, az olajárak mérséklődése például szerinte azzal a következménnyel jár, hogy az import növekedése az év második felében sem ugrik meg.
További magyarázat lehet a versenyképesség javulására, hogy a forint az euróval szemben 2,0, a dollárhoz viszonyítva 24 százalékkal gyengült az egy évvel korábbi árfolyamához képest (az első fél év átlagában pedig 23 százalékkal erősödött a dollár, és 0,2 százalékkal az euró). Az árfolyamváltozás emiatt egyébként jelentős eltérést okoz a különböző pénznemekben számolt növekedési ütemben, így forintban az export és az import nagyobb, 15,4, illetve 10,8 százalékos növekedést mutatott júniusban, mint az euróban számolt adatokból számolva.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője a külkereskedelmi adatok igen kedvezőek a második negyedéves GDP adatok pénteki megjelenése előtt: szerinte ez alapján nem kizárt, hogy a GDP növekedés újra pozitív meglepetést okoz. Az elemző szerint azonban az adatok nem csupán az olajárak zuhanása miatti cserearány javulást, hanem a kivitel érdemi felfutását is mutatják. Ez utóbbi részben az európai konjunktúra élénkülésének, nagyrészt azonban az újabb autóipari és más iparágak kapacitásnöveléseinek köszönhető – hangsúlyozta Suppan.
Úgy véli: a külkereskedelmi kilátások továbbra is kedvezőek, mivel a tavalyinál gyengébb euró, a jóval alacsonyabb olajárak és az EKB mennyiségi lazítása pozitív hatással lehetnek az európai konjunktúrára, így élénkülhet a külső kereslet, ami ellensúlyozhatja a belső kereslet importnövelő hatását.
A tavalyi 6,4 milliárd után idén 8,5 milliárd euró közelébe ugorhat a külkereskedelmi többlet, mivel a háztartási fogyasztás gyorsuló növekedésének importnövelő hatását ellensúlyozhatja az olaj- és energiaárak meredek zuhanása is. Ez igen jelentős mértékben javítja a cserearányt, mivel az alacsonyabb olaj- és energiaárak akár 2-2,5 milliárd euróval csökkenthetik az energiaimport értékét. Az elemző szerint a várhatóan látványosan tovább javuló külkereskedelmi és folyó fizetési mérleg hatására a forint erősödésére számítunk középtávon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.