BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Száznál több taxissal szemben intézkedtek

A taxi rendelet augusztus 7-i hatályba lépése óta összesen 289 alkalommal ellenőriztek a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) Zrt. dolgozói, melynek során 118 esetben intézkedtek – közölte a Világgazdasággal a BKK. A legtöbb esetben érvényes taxiállomás-használati megállapodás nélkül szolgáltattak az ellenőrzöttek.

A BKK taxi ellenőrei folyamatos munkarendben, a nap 24 órájában, próbautazásokkal és álló ellenőrzésekkel vizsgálják, hogy a személyszállító és taxi szolgáltatók a kormányrendelet előírásait betartják-e, és s jogszabályban foglaltak szerint javaslatot tesznek a tevékenységi engedélyek jogsértés esetén történő visszavonására. Az ellenőrzésekben, általánosságban – a BKK ellenőreit is ideszámolva – közel hatvan fő vesz részt.

A BKK munkatársai a kormányrendelet hatályba lépése óta eltelt időszakban az Uber sofőröket is többször ellenőrizték (és azóta is folyamatosan ellenőrzik), amely alapján megállapítható, hogy az Uber gépkocsivezetők nem tartották be a jogszabályi rendelkezéseket. A gépkocsivezetők jellemzően nem tudták az ellenőrzés alkalmával a jogszabályban meghatározott tevékenységi engedély meglétét igazolni, nem rendelkeztek a meghatározott személyszállítói vezetői igazolvánnyal, valamint a személyszállításhoz igénybe vett jármű nem felelt meg az előírt feltételeknek. Az ilyen ellenőrzések után és hiányosságok megállapítását követően a BKK bejelentést tett az illetékes hatóságok felé (Nemzeti Közlekedési Hatóság NKH, NAV). A hatósági eljárás lefolytatására kizárólag az NKH jogosult, aki az engedély nélküli személyszállítási tevékenység miatt 600 ezer forint bírságot szabhat ki és kitilthatja a járművet a forgalomból.

A kormányrendelet szerint, amennyiben egy társaság, így például az Uber, tevékenységét diszpécserszolgálati tevékenységként definiálja, úgy személyszállító szolgáltatását kizárólag a kormányrendelet szerint és csak személytaxi szolgáltatás nyújtására jogosult vállalkozásként teljesítheti. Ebben az esetben tehát mind az Uber járműnek, mind az Uber gépkocsivezetőnek a személytaxira vonatkozó feltételeket kell teljesíteni: a gépkocsivezetőnek tevékenységi engedélyre van szüksége a szolgáltatás nyújtásához, mind a vállalkozásnak, mind a járműnek, mind a jármű vezetőjének meg kell felelnie a kormányrendelet követelményeinek, illetve Budapest közigazgatási területén a fővárosi taxirendeletnek is – tette hozzá a BKK.

Az Uber ugyanakkor nem taxi társaságként definiálja magát, épp ezért nem is működtet diszpécser szolgálatot, hanem technológiai cégként jellemzi működését, amelynek keretében az autó tulajdonosa egy-egy útra másokkal megosztja járművét.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.