Idén májusban a magyar export értéke 7,2 milliárd euró, a behozatalé 6,7 milliárd euró volt. Az egy évvel korábbihoz képest euróban kifejezve az export 2,3 százalékkal nőtt, az import 0,9 százalékkal csökkent - közölte a KSH.
A külkereskedelmi mérleg többlete 225 millió euróval nőtt, és 507 millió eurót tett ki.
Az energiahordozók importvolumene 18 százalékkal volt kevesebb. Az importforgalom egyharmadát adó természetes és mesterséges gáz behozatala mintegy kétötödével esett vissza. A fő volumenhordozó kőolaj és kőolajtermék importvolumene – ellentétben a korábbi hónapokkal – több mint 10 százalékkal csökkent, amelyben a magas bázis is szerepet játszott. A villamos energia behozatalát két számjegyű növekedés jellemezte.
Az importban a legkiemelkedőbb növekedést az energiafejlesztő gép és berendezés termékcsoport mutatta, amely – a közúti járművek exportjához hasonlóan – mintegy hatodával bővült. A számítógépeket és azok alkatrészeit is tartalmazó irodagépek és gépi adatfeldolgozó berendezések importja 10 százalékot meghaladó mértékben nőtt, exportja ugyanakkor számottevően csökkent. A zsugorodó részarányú híradás-technikai, hangrögzítő és lejátszó készülék forgalma – főként a mobiltelefonok és alkatrészeinek hanyatló kereskedelme következtében – jelentősen visszaesett.
A feldolgozott termékek exportvolumene 1,3, az importé 0,8 százalékkal emelkedett. Több mint tizedével bővült a gyógyszer és gyógyszerészeti termék mindkét irányú forgalma, valamint az egyéb vegyipari termékcsoportok, többek között a műanyag-alapanyag behozatala és a műanyag termék kivitele. Dinamikusan bővült a gépjárműgyártáshoz kapcsolódó termékkörök forgalma, különösen a gumigyártmány exportja, illetve a készbőr, bőrgyártmány mindkét irányú kereskedelme. Ezzel szemben a vas és acél behozatala mintegy negyedével csökkent, melyet elsősorban az ukrán feladású import visszaesése okozott.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 3,6, az importé 6,7 százalékkal nőtt. A gabona és gabonakészítmény kivitele csaknem felével, a jóval kisebb értékű behozatala közel háromnegyedével bővült, elsősorban a kukorica megnövekedett forgalma miatt. Kivitelben a termény, míg behozatalban a kukorica-vetőmag kereskedelme volt meghatározó. Az élő állat (főként a sertés), valamint az állati takarmány behozatala több mint tizedével nőtt. Ezzel szemben a kávé, tea, kakaó, fűszer exportja, illetőleg a csekély részarányú dohány és dohányáru kivitele jelentősen csökkent.
Az idei első öt hónapban összesítve a kivitel értéke 37,1 milliárd euró, a behozatalé 33,7 milliárd euró volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma egy év alatt 741 millió euróval nőtt, és 3,5 milliárd eurót tett ki.
Az EU tagállamaiba irányuló kivitel volumene 7,8, az onnan érkező behozatalé 8,2 százalékkal emelkedett. A többlet 15 millió euróval nőtt, és 3,7 milliárd eurót tett ki. Az export 79, az import 76 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 8,3, a behozatalé 2,0 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi mérleg hiánya ebben a viszonylatban 726 millió euróval kevesebb, 163 millió euró volt.
Az NGM szerint az átmeneti hatás kifutásával az elkövetkező időszakban tovább folytatódhat a külkereskedelem dinamikus bővülése. A gazdasági tárcánál az év hátralevő részében a kedvező exportfolyamatok fennmaradására számítanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.