BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egy kézbe kerülhet a sörpiac harmada

Összejöhet a világ legnagyobb söripari fúziója, miután az ötödik menetben a kérőnek sikerült elfogadható ajánlatot tennie.

Nagy lépéssel közelebb került a megvalósuláshoz a világ egyik legnagyobb eddigi vállalati fúziója, miután az Anhauser-Busch InBev (AB InBev), illetve a SABMiller igazgatósága bejelentette, hogy elvben megállapodásra jutottak az AB InBev ajánlatáról. A világ legnagyobb söripari csoportja szeptember közepén jelezte, hogy fel akarja vásárolni a ranglista második helyét elfoglaló, a londoni tőzsdén jegyzett riválisát, és a brit előírások szerint október 14-ig volt ideje arra, hogy megtegye ajánlatát, illetve eljusson odáig, hogy kérhesse a határidő meghosszabbítását.

A belgiumi székhelyű AB InBev eredetileg részvényenként 38 fontos ajánlattal nyitott, ez gyorsan elutasításra talált, végül az ötödik lépésben tudott olyan árat megnevezni – részvényenként 44 fontot –, amelyet a dél-afrikai székhelyű SABMiller vezetése alkalmasnak talált arra, hogy a részvényesek elé terjesszék. Ez 50 százalékos prémiumot jelent a SABMiller szeptember 14-i záróárához képest, és összesen mintegy 68 milliárd fontra (több mint 104 milliárd dollár) teszi az ügylet értékét. Így a söripari óriások házassága a világ eddigi öt legnagyobb vállalati fúziója közé kerülhet, az Egyesült Királyságban pedig rekordnak számít. Ehhez azonban az AB InBevnek formálisan is meg kell tennie ajánlatát az október 28-ig meghosszabbított határidőre, tisztáznia kell, hogy ha nemcsak készpénzes az ügylet, akkor mekkora lesz a részvények aránya. Sajtóértesülések szerint a SABMiller két fő részvényese, az Altria dohányipari cég, illetve a kolumbiai Santo Domingo család kezében levő BevCo vállalat – amelyek együttvéve több mint 40 százalékot tartanak a kezükben – egyaránt szívesen fogadna egy részben részvénycserés lehetőséget, elsősorban adóoptimalizálási okokból. A kérő szándékainak komolyságát mutatja, hogy a közleményben jelezte: kötelezettséget vállal arra, hogy a tranzakció lebonyolítása előtt elhárít minden versenyhatósági akadályt, ám ha ez mégsem sikerül, vagy ha végül az ő részvényesei nem hagyják jóvá a fúziót, akkor 3 milliárd dollár fájdalomdíjat fizet a SABMillernek.

A versenyhatósági vizsgálódástól nem alaptalanul tartanak az érintettek, hiszen a két sörgyártó együtt a világpiac közel harmadát uralhatja majd, és működési területeik között olyan átfedések vannak, mint Kína vagy az USA. Az is okozhat nehézségeket, hogy az üdítőital-gyártók közül a SABMillernek a Coca-Colával, az AB InBevnek a PepsiCóval van valamilyen együttműködési megállapodása. Bőven akadnak azonban a világnak olyan részei, ahol a felek szerencsésen kiegészíthetik egymást: Dél-Amerikában vagy Európában jellemzően nem ugyanazokban az országokban élveznek jó pozíciókat. Közép-Európában például a SABMiller az erősebb – Magyarországon a Dreher Sörgyárak tulajdonosaként van jelen – , az AB InBev viszont már hat éve megvált régióbeli érdekeltségeitől, köztük a Borsodi Sörgyártól. Különösen vonzóvá tehette a SABMillert, hogy intenzíven terjeszkedett Afrika számos országában – miközben az AB InBev eddig nem lépett színre e kontinensen –, mert ágazati elemzők szerint ez a piac tud a leggyorsabban növekedni a közeljövőben, hála a középosztály erősödésének. Nyugat-Európában és Észak-Amerikában viszont folyamatosan csökkent a söreladás az elmúlt két évtizedben, illetve egyes országokban – beleértve az USA-t is – a kisebb helyi főzdék termékei felé fordultak a fogyasztók.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.