BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Félmilliárd eurós per az Adidas-ügyben

Több mint húszesztendős huzavona után e héten ismét bíróság elé került az Adidas eladása. Bernard Tapie azzal vádolja a Crédit Lyonnais-t, hogy a kilencvenes évek elején becsapta őt. Az üzletember követelése legalább 516 millió euró, de nem kizárt, hogy a végső elszámoláskor a kifizetendő kártérítés jóval meghaladja az egymilliárdot.

Bernard Tapie ügyvédje a párizsi bíróság előtt kétórás beszédben ismertette az ügyfelét az Adidas-eladás kapcsán ért sérelmeket. A morális kár legalább 50 millió euró, a mérlegbe a jó hírnév, valamint az ügy kapcsán a házastársak inzultálása is bekerült. A fő vád, hogy a Crédit Lyonnais elárulta Tapie-t, amikor 1994-ben egy vételi opció keretében továbbadta Robert Louis-Dreyfusnak az általa megszerzett Adidas-csomagot.

Tapie 1990-ben 1,6 milliárd frankért szerezte meg az Adidast a Crédit Lyonnais leányvállalatának a közreműködésével. 1992 végén úgy döntött, hogy politikai karrierjének, valamint az Olympique Marseille-nek szenteli inkább energiáit, és megállapodott a már jól bevált ügynökkel, hogy értékesítési megbízást ad a cég részvényeinek 80 százalékát kitevő csomagra 2,085 milliárd frankos (320 millió eurós) áron.

Két hónap elteltével, 1993 februárjában nyélbe ütötték az ügyletet, a nyolc vevő között szerepelt egy Lyonnais-leány, a Clinvest, egy off-shore csoport, valamint egy luxemburgi konzorcium, amely mögött Robert Louis-Dreyfus állt, aki egyúttal opciót kapott, hogy 3,5 milliárd frankért 1994 végén hozzájut a teljes csomaghoz.

Ez az összeg teljes egészében a Crédit Lyonnais kasszájában landolt, Tapie-nek még morzsák sem jutottak. Mindez 1995-ben vált világossá, amikor Tapie egyéb cégeinek adósságait kellett rendezni. Százmillió eurós hiteltartozása volt a Crédit Lyonnais felé, és további 45 millió köztartozás is terhelte. Itt derült ki számára, hogy az Adidas felvásárlását az addig hozzá lojálisnak feltételezett pénzintézet, a Lyonnais finanszírozta Robert Louis-Dreyfusnak, miközben leányvállalata volt a közvetítő.

Hosszas pereskedés után 2008-ban a választott bíróság megítélt 400 millió eurónyi kártérítést Bernard Tapie-nak, amit azonban a párizsi bíróság februárban annullált. Az ügy most polgári bíróság elé került, bonyolítva egy csalási váddal, amelyben Tapie egyik ügyvédje, egy választottbírósági esküdt és három másik személy szerepét is vizsgálják.
Tapie ügyvédei mindenesetre ellentámadnak, húsz év után most először kifogásolták, hogy az ügyben eljáró hatóságok egyszer sem kérték a Crédit Lyonnais részletes elszámolását, így továbbra is közreműködnek a titkok rejtegetésében.

Tudni kell, hogy állami kötelezettségekről van szó. Előkerült egy bankalkalmazott jegyzete 1993-ból, 15 nappal az ominózus továbbértékesítés előtt, amely a talpra állított Adidas értékét 11 milliárd frankra (1,7 milliárd euróra) tette. Tapie 318 millió euróért adta el a céget 1993 februárjában. Egy másik levél is előkerült, írója Gilberte Beaux, Tapie közvetlen munkatársa, az Adidas akkori elnöke, aki a Crédit Lyonnais eladást nyélbe ütő leányvállalatától 3 millió frank honoráriumot kért Tapie meggyőzéséért, hogy 1993. március 30. előtt adja el a céget.

Bernard Tapie üzleti karrierje a hetvenes évek végén indult nagy lendülettel, lerobbant vállalatok felvásárlása, majd talpra állítása révén ért el sikereket. Így például 1981-ben mindössze egy frankért megszerezte a mérleggyártó Terraillont, amelyet átalakítás után 25 millió euróért adott el 2001-ben egy ameriakai szakmabelinek, a Measurement Specialitiesnek. Nagyvonalúan ugyancsak egy frankot fizetett a bicikliket előállító Look Cycle-ért, amiért 260 millió frankot kaszált 1988-ban.

Az elemgyártó Wondert 30 millió frankért szerezte meg 1984-ben, négy évvel később 470 millióért adott túl rajta. Az Adidas ugyancsak adósságokkal terhelten került a portfóliójába a kilencvenes évek elején. A cég a reorganizációnak köszönhetően 1993-ra már nyereséget termelt. Ami a Crédit Lyonnais helyzetét illeti, az állami bank a kilencvenes években csődközelbe jutott, most az állam feladata, hogy rendezze a pénzintézet adósságait, ezért is különösen kényes a mostani per.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.