Néhány éve gyakran lehetett hallani azt a véleményt, hogy a személyi számítógépek (PC) korának vége, és az akkor még viszonylag újnak számító táblagépek átveszik a helyüket. Ez a jóslat egyelőre nem vált valóra, azonban figyelembe véve az elmúlt egy hónap fejleményeit, a PC-gyártók ismét kezdhetnek aggódni. A tabletek forgalma a 2013-as csúcs után a múlt évben már csökkent, és idén is hasonló tendencia volt megfigyelhető. A második negyedévben például 44,7 milliót adtak el belőlük világszerte az IDC adatai szerint, ez 7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A visszaesés okaként leggyakrabban a hosszabb életciklust szokták emlegetni, de valószínűleg az is szerepet játszik ebben, hogy egyre több okostelefon kerül piacra, amely már 5,5 colos vagy annál nagyobb kijelzőt kap. Ez pedig már nem sokkal kisebb a legolcsóbb táblagépek képernyőjénél, így igazán nincs értelme, hogy a felhasználók két különböző gépet is beszerezzenek a mobilos tartalomfogyasztásra.
A gyártók viszont, úgy tűnik, megtalálták a megoldást a trend megfordítására, és egy olyan szegmenst vettek célba, amely ugyan hatalmas piacot jelent, de eddig kevés érdeklődést mutatott a tabletek iránt. Az Apple, a Google, a Microsoft és legutóbb a HP is olyan, billentyűzettel is ellátott, hibrid készülékeket mutatott be az elmúlt egy hónapban, amelyek alternatív megoldást jelenthetnek a személyi számítógépekkel szemben az üzleti felhasználók számára is.
A sort az Apple nyitotta, amely szeptember 9-n egy meglehetősen nagy, 12,9 colos modellel lepte meg a világot. Az iPad Pro nemcsak méretét, teljesítményét vizsgálva is figyelemre méltó, az új A9X processzort építették az eszközbe, ami 1,8-szer gyorsabb, mint elődje, az akkumulátora pedig akár 10 órát is bír feltöltés nélkül. Az új, nagy méretű iPad a teljes méretű, virtuális billentyűzet mellett valódi klaviatúrát is kapott, illetve az üzleti felhasználók megnyerését szolgálhatja az is, hogy a Microsoft teljes irodai szoftvercsomagja is elérhető és használható az eszközzel.
Szeptember legvégén a Google okozott komoly meglepetést azzal, hogy egy új táblagéppel állt elő, amelyet a vállalat Pixel nevű fejlesztői csapata hozott létre. A Pixel C nevű készülék (C mint convertible, vagyis átalakítható) 10,2 colos képernyőt kapott, amelynek felbontása nagyobb, mint az Apple Retina kijelzős készülékeinek. Az eszközt 3 gigabájtnyi memóriával és Nvidia X1 processzorral látták el, és szintén kapott egy csatlakoztatható billentyűzetet, ami azt valószínűsíti, hogy a Google ezzel beszáll az üzleti felhasználókért vívott versenybe.
A Microsoft pedig a héten mutatta be újdonságait, köztük a Surface Pro 4-et, amely teljes mértékben alkalmas arra, hogy kiváltsa a PC-ket. Az eszköz 12,3 colos kijelzőt kapott, és a 6. generációs Intel Core processzor, valamint a 16 gigabájtos RAM gondoskodik arról, hogy a profi felhasználók számára is meggyőző teljesítményt nyújtson. Ráadásul 1 terabájtos tárhelye a laptopoknál is komolynak számít. A Microsoft állítása szerint az eszköz 50 százalékkal gyorsabb, mint az Apple által készített MacBook Air.
Nem volt igazán szerencsés a Hewlett-Packard (HP) időzítése, a vállalat ugyanis a Microsoft után egy nappal tartotta saját nagy eseményét, és így korántsem tudott akkora figyelmet kivívni magának. Pedig az új Spectre x2 nevű hibrid táblagépük teljesítménye nem sokkal marad el a Surface Pro 4-től – a kijelzője nem képes olyan nagy felbontásra, kisebb a tárhely és a RAM, illetve csak 12 colos a képernyő –, és jóval kedvezőbb áron kínálják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.