BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alig juthatnának el az új gyógyszerek Magyarországra

Betegszervezetek és a gyógyszergyártói szövetség is aggodalmuknak adnak hangot az egyedi méltányosságú készítmények alkalmazásának tervezett módosítása miatt.

A Betegszervezetek Magyarországi Szövetsége (Bemosz) és a Ritka és Veleszületett Rendellenességgel Élők Országos Szövetség (Rirosz) szerint a parlament előtt lévő, az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló kormány-előterjesztés tervezetében olyan változtatások vannak, amelyek hátrányosan érintik a betegeket.

Úgy vélik, az előterjesztésben javasolt módosítás elfogadása esetén a más országokban már támogatott új terápiák csak akkor válhatnak a magyar betegek számára is hozzáférhetővé, ha a gyártó az adott gyógyszert saját költségére, előre meghatározatlan ideig és számú betegnek ingyen adja. Ráadásul mindez nem ad majd semmi garanciát arra sem, hogy valaha is támogatásban részesül az adott gyógyszer - közölték.

A Bemosz szerint megjósolható, hogy a gyártók jelentős része ezt nem fogja vállalni, ezért az új gyógyszerek nem fognak forgalomba kerülni Magyarországon. A Rirosz szintén úgy véli, az új, korszerű gyógyszerekhez való hozzáférés lehetetlenülne el az előterjesztésben javasolt módosítás elfogadása esetén.

A magyar betegszervezetek számára elfogadhatatlan, hogy véglegesen bezáruljon a kapu az új gyógyszerek hozzáféréséhez, miközben számos új és hatékony terápia vár jelenleg is befogadásra - írták közleményükben.

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete közleményében aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a jelenlegi elképzelés olyan mértékű többletterhet róna a gyártókra, amelyet a nemzetközi összehasonlításban alacsony gyógyszerárak és magas befizetések mellett már nem tudnak viselni, hiszen a gyógyszer-finanszírozásra fordított összeg 20 százalékát, mintegy 60 milliárd forintot már ma is a gyógyszergyártók állják befizetéseiken keresztül.

A tervezet részben a gyártók vállára helyezné át az egyedi méltányossággal kapott gyógyszerek finanszírozását, még nem tartalmaz a térítésmentesen kezelendő betegszámra és időtartamra vonatkozó feltételeket és biztosítékot arra, hogy milyen esetben kerül be egy hatásos gyógyszer az állami támogatásba.

Az egyesület elengedhetetlennek tartja, hogy Magyarországon elérhetőek legyenek a korszerű, leghatékonyabb terápiák ahhoz, hogy az elmaradás a lakosság egészségügyi állapotában csökkenjen, de legalább ne nőjön más fejlett országokhoz képest.

Az egyedi méltányossági keretből olyan betegségek gyógyszereit támogatta eddig az egészségbiztosító, mint például a leukémia, az agydaganat, az előrehaladott Parkinson-kór, a C vírusos májgyulladás.

Emlékeztettek arra is, hogy a gyógyszerkeret nagysága az elmúlt években kevés újonnan kifejlesztett gyógyszer támogatásba befogadását tette lehetővé. Ezért az egyéb terápiás lehetőségek kimerítése után az egyedi méltányossági támogatás jelenthetett megoldást néhány ezer, súlyos állapotú beteg számára az orvosilag indokolt esetekben, de ez érthető módon az erre a célra elkülönített keret túlköltéséhez vezetett - írták.

Jelezték azt is, hogy a benyújtott egészségügyi törvénymódosítási-tervezettel kapcsolatban az egyesület megbeszélést kezdeményezett az egészségügyért felelős államtitkárnál és a helyettes államtitkárnál. A megbeszélést jövő kedden tartják.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.