Egyre csökken a különbség a világ jelenleg legértékesebb, tőzsdén jegyzett két óriásvállalata között: az Apple és kihívója, a Google anyacégének számító Alphabet tegnap este még 23 milliárd dollárnyira volt egymástól, de az üldöző beljebb kerülhet, ha a most esedékes negyedéves gyorsjelentésére jól reagálnak a befektetők.
Ellentétes irányban mozog jó ideje az Apple és a Google. Az iPhone gyártója épp az okostelefon-piac kifulladását szenvedi meg, s noha az évzáró negyedévben újabb rekordokat szárnyalt túl a technológiai cég, a gyenge kilátások miatt részvényei tovább gyengültek. Tavaly az Apple 18,1 százalékot veszített az értékéből, különösen az utolsó három hónap 19,2 százalékos zuhanása volt lélekölő befektetői szemszögből. A részvényesek egyelőre hiába várják az újabb, a profitnak lökést adó piacütő innováció bejelentését, az 540 milliárd dolláros cégérték inkább olvadni, mintsem növekedni fog a következő időszakban.
Ezzel szemben az Alphabet alaposan belehúzott, tavaly 48 százalékkal acélozta meg értékét, miközben az irányadó S&P 500-as index 5 százalékot gyengült. Hasonló jelenet játszódott le az utóbbi három hónapban is, az Alphabet 2 százalékos erősödésével szemben az index 7,5 százalékot veszített. Az Alphabet az utóbbi két negyedévben rendre túllőtt az elemzők nyereségvárakozásain, és sokak szerint ezt a jó szokását ezúttal is megőrzi.
Nagy kérdés volt, mennyire mutatós számokkal rukkol ki a Google. Ha a piac által adott reakció 4,5 százalékkal feljebb repíti az árfolyamot, és az Apple helyben toporog, akkor őrségváltást jegyezhetnek fel a Wall Streeten. A méretek érzékeltetéséhez elég annyit megjegyezni, hogy a fennálló 24 milliárd dolláros különbség a Deutsche Bank értékének felel meg, de említhetnénk a hasonló árbesorolású UniCreditet, a Hitachit, a Generalit vagy két tengerentúli légitársaságot, a Southwestet és az American Airlinest. Érdemes azt is megjegyezni, hogy a tavalyi év talán leglátványosabb és legváratlanabb zuhanását elszenvedő Volkswagen 16 milliárd dollárt veszített a dízelbotrány szeptember közepi kipattanását követő három nap alatt.
A Bloomberg által naprakészen követett vállalati lista egyébként alaposan átrendeződött az utóbbi években, különösen az olajipar vesszőfutása írta át az erőviszonyokat, de a világgazdasági, ezen belül is kiemelten a kínai növekedési aggodalmak miatt a nyersanyagiparban érdekelt társaságok árfolyama, s ezzel értéke is nagyot esett. A befektetőket az alacsony olajárak mellett az ágazat nyereségtermelő képességének gyors romlása is megriasztotta. Az S&P 500 indexébe sorolt energiacégek alkotta szektor – negatív rekorderként – 24 százalékot veszített tavaly. Az abszolút vesztesek körében dobogós helyre ért a Chesapeake Energy (–77,5 százalék), a Consol Energy (–77,0 százalék) és a Southwestern Energy (–76,9 százalék).
A legtöbbet a fogyasztási cikkeket forgalmazók nyertek: átlagosan 8,4 százalékot. A szolgáltatását a hetekben Magyarországon is megkezdő online videotéka, a Netflix 139,2 százalékos plusszal vezeti a rangsort, de 40 milliárddal egyelőre csak üldözi a bolyt. Őt a nyolcadik helyre ugró Amazon internetes áruház és az online játékokat fejlesztő, a Call of Dutyről világhírű, 25 milliárdot érő Activision Blizzard követi 95,7 százalékos drágulással.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.