Nem lesz sztrájk az Audinál, a cég vezetése közleményben tudatta, hogy engedményeket tett, amit a munkavállalók elfogadtak. Hogy a felek javaslatai hol találkoztak egymással, az a béralku mai aláírása után válik nyilvánossá. A Tescónál viszont sztrájkig fajulhat a bérvita, ha péntekig nem sikerül megállapodnia a szakszervezetnek a cégvezetéssel. A Tescótól az internetes megrendeléseket összeállító asszisztensek a garantált bérminimumot alig meghaladó bérért, szűkülő létszámban dolgoznak – hívta fel a figyelmet Bubenkó Csaba, a sztrájkbizottságot alapító Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének (KDFSZ) elnöke. Ugyanakkor a kiszállításban részt vevő sofőrök fizetését az elvándorlást megakadályozandó – diszkriminatív módon – 14 százalékkal megemelte a cég.
A bérfeszültség oldása érdekében a KDFSZ azt szeretné, hogy az érintett dolgozók fizetése április 1-jétől 20 százalékkal, szeptember 1-jétől további 15 százalékkal emelkedjen. Ha erre a cég nem hajlandó, akkor a sztrájktárgyalások április 8-i zárófordulója után munkabeszüntetéssel tiltakoznak. A hagyományos áruházi dolgozók esetében az idén és jövőre 15-15, 2018-ban pedig újabb 10 százalékos emelést kérnek.
A nagy kereskedelmi cégek az idén is átlagon felüli béremelésre kényszerülnek az egyre nagyobb munkaerőhiány miatt, ha meg akarják tartani a dolgozóikat és versenyképességüket. A SPAR-nál például átlagosan 10 százalékos béremelésről született megállapodás, és bár a Lidlnél az idén „csak” 8 százalékkal emelkednek a bérek, a német diszkontlánc eddig is az átlagnál jóval magasabb béreket fizetett. A Kika januárban egységesen 12,3 százalékkal emelte meg a fizetéseket, az IKEA-nál pedig mintegy 11 százalékos lesz az idei emelés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.