Az év eleji megtorpanás után februárban meglepően gyors ütemben tudott bővülni a kiskereskedelmi forgalom. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint 2016 második hónapjában 6,4 százalékkal erősödött a hazai boltok forgalma az egy évvel korábbihoz képest, míg januárban csupán 2,2 százalék volt a növekedés. Az újabb lendület pozitív meglepetést okozott az elemzőknek, különösen azok után, hogy az online kasszák „fehérítő” és ezáltal forgalomnövelő hatása az idénre már vélhetően kikopott a statisztikákból.
Minden szegmens jól teljesített februárban. A januári 1,4 százalékos visszaesést követően újra bővült az élelmiszer-kereskedelem. mégpedig izmos 4,9 százalékkal. Ez arra enged következtetni, hogy az év első hónapjában történt megtorpanás technikai tényezőknek volt elsősorban köszönhető – hangsúlyozta Barczel Vivien, az Erste makrogazdasági elemzője. Az iparcikkek forgalma a korábbi hónapokban tapasztalt mértékben, azaz 7,5 százalékkal nőtt, annak jeleként, hogy a válságos évek során elhalasztott fogyasztás még mindig élénkíti a keresletet. Az alacsony benzinárak miatt az üzemanyag-kiskereskedelem újabb lendületet kapott az év második hónapjában: 9,1 százalékkal bővült az ágazat értékesítése.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint a kiskereskedelmi forgalom az idén elsősorban a reálbérek jelentős, 6 százalékot meghaladó növekedése miatt bővülhet, várakozásai szerint több mint 5 százalékkal. A gazdaság, azon belül is a háztartások jövedelemtermelő képessége alapján még mindig lemaradásban van a kiskereskedelem, nagyobb fogyasztásra lennének képesek a háztartások, de mostanában zárul ez az olló. Az elmúlt hónapokban az üzemanyag-forgalom bővülése fontos szerepet játszott – tette hozzá Németh Dávid –, de ezen a téren a következő időszakban lassulás várható. Kérdés, hogy fennmarad-e az általános lendület. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint idén tartósan erősödhet a kiskereskedelmi forgalom a reálbérek és a foglalkoztatás emelkedése miatt, így éves átlagban 4,1 százalékos növekedésre számít a tavalyi, a fehéredési hatást is tükröző 5,8 százalékos gyarapodás után. Barczel Vivien éves átlagban 3 százalék körüli bővüléssel számol 2016-ban, így a háztartások fogyasztása maradhat a GDP-növekedés fő húzóereje az idén is.
A kormányzat ennél is jóval derűlátóbb, hiszen arra számít, hogy az idén is a tavalyihoz hasonló ütemben, átlag 6-8 százalékkal bővülhet a kiskereskedelmi forgalom – kommentálta a friss adatokat Lenner Áron Márk, a Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdaságért felelős helyettes államtitkára az M1-en. Szerinte ehhez minden makrogazdasági előfeltétel adott (alacsony inflációs környezet, növekvő reálbérek, rekordszintű foglalkoztatottság), emellett a megemelt családi adókedvezmények és a személyi jövedelemadó kulcsának a csökkentése is növeli a lakosság elkölthető jövedelmét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.