Kedvező lehet az idei év a mezőgazdaságban, legalábbis a nemzetgazdasági szempontból legjelentősebb szántóföldi növények vetései jelenleg ígéretes képet mutatnak – vélik a lapunk által megkérdezett szakértők. Alapvetően bizakodásra ad okot, hogy az őszi kalászosok áttelelése jól sikerült, azt leszámítva, hogy igazán kemény fagy nem volt. Ez utóbbi a kártevőknek kedvezett. Országszerte kialakultak bizonyos szélsőségek is, amelyek kedvezőtlenül befolyásolták a termést. Egyes helyeken szárazság, csapadékhiány jellemző, míg máshol a belvíz okozott gondokat. Mindez azonban nem nőtt nemzetgazdasági jelentőségűvé, a problémás részek alig teszik ki a vetésterület tíz százalékát.
„Az utóbbi időszak esői ráadásul jót tettek több szántóföldi növénykultúrának is” – mutatott rá lapunknak Raskó György. Az agrárközgazdász szerint főleg az április folyamán vetett, a mezőgazdaság szempontjából jelentős kukorica számára jött jól az elmúlt hetek bővebb csapadéka. Igaz, hogy az ezzel járó hűvös idő nem tett jót, ám ezt a kukorica pár napon belül kiheveri.
Jó a termés lehetősége az őszi kalászosoknál is, a tavalyihoz hasonló termésátlagokra lehet számítani. Igaz, a kártevők jelentősen megnehezítik a termelők dolgát. „Ahol nem fordítottak elegendő figyelmet a védekezésre, ott több probléma is akad, ilyen például a sárgarozsda vagy a fehérrozsda. Permetezés hiányában ezek elvihetik a várható termés 20-30 százalékát is” – figyelmeztetett Raskó György. „Mindent egybevéve azonban idén akár több mint 4,5 millió tonna búza is lehet, minden kalászost, így az árpát, a zabot és a rozst is beleszámítva egészen biztosan 6 millió tonna feletti termés lesz országosan” – tette hozzá.
Más a helyzet ugyanakkor az árakkal, amelyek minden túlzás nélkül „katasztrofálisnak” mondhatók a termelők számára, legalábbis a kalászos gabonák esetében. A búza ára tonnánként 42 ezer forint körül van, de az új termésre is csak 45 ezer forintos ár várható. Mindez nagyon kevés, a termelők túlnyomó részénél nem elegendő a nyereségre, sőt sokuknak a nullszaldóhoz is kevés.
A március végi jelentős visszaesés után ugyanakkor az április jobbára a kukorica drágulásáról szólt a világ jelentősebb határidős piacain. A fontos exportcikknek számító tengeri ára a korábbi 37-38 ezer forintos tonnánkénti árról jelentősen és meglehetősen váratlanul 47 ezer forint magasságába emelkedett. A hirtelen drágulás okairól megoszlanak a vélemények, ám biztosat nem tudnak a szakértők sem. A legvalószínűbb magyarázat, hogy az etanolalapanyagként is ismert kukorica ára amiatt nőtt, mert a piaci szereplők a kőolaj drágulására számítanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.