2016 márciusában az ipari termelés volumene 4,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól - közölte a KSH. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés volumene 2,4 százalékkal volt kisebb 2015 márciusához képest.
A termelés az év első három hónapjában 0,3 százalékkal nőtt.
„Az elmúlt években a magyar feldolgozóipar húzóereje döntően az autóipar volt, mostanra azonban már a Suzuki kivételével teljes kapacitáson termelnek a gyárak” – mondta a Világgazdaságnak Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza. Emiatt a Mercedes és az Audi gyakorlatilag jelenleg képtelen többet termelni, mint egy évvel ezelőtt, így pedig nincs húzóereje az iparnak sem.
Török Zoltán szerint az ipari teljesítmény azt mutatja, hogy nem a külső kereslettel van baj, hanem a hazai termeléssel. „Már az év elején is látszott, hogy az autóiparban kezd kifulladni a lendület” – emelte ki a szakértő, aki szerint most már nem lehet azt mondani, hogy csak egy-két hónap rossz adatáról lenne szó, hiszen már megint negatív meglepetést okozott a termelés.
Havi alapon az ötödik egymást követő hónapban mért visszaesést a KSH, és kedvezőtlen jel, hogy hosszú idő után az éves index is negatívba fordult.
„A baj az, hogy a többi ágazat nem tudja átvenni az autóipar szerepét” – fejtette ki Török Zoltán. Kiemelte, hogy az Audi fejleszt, és a Mercedes is bejelentett egy beruházást, de ezzel már nem fog olyan magas szintre visszatérni az ipar növekedési üteme, mint korábban.
Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza azonban ennél optimistább. "Az ipari termelés visszaesést elsősorban a járműgyártás csökkenő termelése okozza, amit átmeneti tényezőnek tartunk" - emelte ki. Ugyanis két, hazánkban gyártott meghatározó modell az év első hónapjaiban ráncfelvarráson esett keresztül, így az érintett két hazai autógyár termelése átmenetileg visszafogott lett, de amint a frissített modellek elérhetőek lesznek, az ipari termelés és a megrendelések meredeken gyorsulhatnak - vélekedett Suppan.
Tavaly 7,5 százalékkal nőtt az ipari termelés összességében, most az első három hónapban 0,3-nál tartunk, de Török Zoltán szerint egyelőre bizakodhatunk, hogy valamivel 5 százalék alatti éves átlagos bővülést elér a hazai ipar. „Ha viszont a következő hónapokban sem jön meg a lendület, akkor nagyobb a baj, és lefelé kell módosítani az előrejelzéseket” – mondta a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.