BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Audi A3: szolgáltatás felsőfokon

Lehet, hogy a formától nem emelkedik meg a pulzusunk, viszont az A3-as sorozat tagjai a ma kapható talán legfejlettebb kompaktok.

Nem akarta újraértelmezni az A3-as sorozatot az Audi, inkább „csak” következetes továbbfejlesztésről van szó mind a három- és ötajtós modellek, mind a győri gyártású limuzin és kabrió esetében. Ez a ráncfelvarrás egyértelműen a beltartalom erősítéséről szól, a külsőn eszközölt változtatások minimálisak. Ahhoz tényleg márkafanatikusnak kell lenni, hogy észrevegyük a laposabb és szélesebb single frame maszkot vagy a módosított lökhárítót.

A frissítés leginkább árulkodó elemei a fényszórók: már alapból is bi-xenon lámpákat kap a vásárló, felárért pedig LED-es, illetve mátrix-LED-es csúcsfényszóró is rendelhető. Utóbbi a legjobb példa arra, hogy a luxuskategóriában bemutatkozó fejlesztések hogyan „szivárognak” lejjebb, hiszen a szembejövőket körbevilágító rendszer alig több mint két és fél éve debütált az akkori A8-asban. Szintén újdonság a kategóriában a vetített műszerfal. Az Audi virtual cockpit döbbenetes grafikával rendelkezik, a vezető számos nézet közül választhat, ám itt is az volt az érzésem, mint más TFT-s Audikban, hogy túlságosan meredek szögben áll a monitor. Hogy mennyire a tökéletességre törnek Ingolstadtban, arra jellemző, hogy más hibát nagyítóval is nehéz lenne találni a beltérben, már ha elfogadjuk a tényt, hogy a kompakt méretkategóriában nem az A3-as a legtágasabb modell. Nyilvánvalóan azt az Audinál is tudják, hogy nem mindenkinek jön be a minimalista stílus a nagyon kevés gombbal és végtelenül funkcionális részletekkel, de most az A3-as a minőségi benyomás tekintetében orrhosszal vezet a konkurensek előtt. Legyen szó a kapcsolókról, az ajtók csukódásáról, az immáron keret nélküli belső visszapillantóról vagy akár az újratervezett kormány bőrborításáról, mindenről „süt” a gondosság, függetlenül attól, melyik karosszériavariánsról beszélünk. A leginkább praktikus változat egyébként az ötajtós Sportback, amelynek a limuzinhoz hasonlóan nagyobb a tengelytávja, mint a háromajtósé.

A modellváltás fontos hozadéka, hogy bővítették a vezetéstámogató rendszerek sorát. Most már az A3-as a hátsó keresztirányú forgalmat és a gyalogosokat is figyeli. Először jelez, majd ha kell, fékez is, ha elénk lép valaki a városi forgalomban, illetve a dugóasszisztens nemcsak követi az előttünk haladót, hanem finom kormánymozdulatokkal sávon belül tartja az autót. Legalább ekkora újdonság, hogy az A3-as a két évtizedes pályafutása során először háromhengeres motorral is kapható lesz.

Az A1-esből és számos társmodellből ismerős egység 1,0 literes lökettérfogata ne tévesszen meg senkit, alapmotor létére 9,7 másodperc alatt gyorsítja 100-as tempóra az autót (háromajtós), a végsebesség pedig 206 km/óra. A 115 lóerős blokk nemcsak derekasan húz, hanem karaktere is kellemes, az opciós hétgangos S tronic váltó például kis terhelés esetén már 2000-es fordulat alatt kapcsolja a következő fokozatot. Alapvetően erre a kis turbómotorra is igaz, hogy kerülni kell az alapjáratközeli terhelést, de igazából vibráció olyannyira nincs, hogy ebből nem lehet megmondani, hogy hiányzik egy hengere. A hang azért árulkodó, és nem is az alsó tartományban: 4000 felett jellegzetes háromhengeres tónusban szól az 1.0 TFSI.

A másik új motor, a 2.0 TFSI nagyon más világ, még akkor is, ha nyilvánvalóan nem lesz olyan népszerű, mint a hengerlekapcsolásos, 150 lovas, 1,4-es TFSI. Az opcióként quattrohajtással (mivel keresztmotoros az A3-as, ezért Haldex-rendszerű) is elérhető 2,0 literes 190 lóerőt és dízeles nyomatékot, 320 Nm-t produkál, amivel már ráillik az A3-asra a sportos jelző. Gyakorlatilag a teljes fordulatszám-tartományban elemében van a motor, ráadásul csendes és kifinomult. Aki igazán combos kompakt Audit szeretne, annak az S3-as lehet az ideális választás. Mindegy, hogy melyik karosszériáról beszélünk, a 2,0 literes, turbós blokk immáron 310 lóerőt és 400 Nm-t (+10 LE, +20 Nm) teljesít, a produkció pedig nemcsak papíron, hanem a valóságban is meggyőző, az S3-asok ugyanolyan harmonikus darabok, mint a mezei A3-asok, csak éppen sokkal erősebbek. Érződik az S3-ason, hogy nem egy kompromisszummentes sportkocsit akart építeni az Audi, inkább a hétköznapi használatban sem elvérző, erős modellcsaládként tekinthetünk rá. Csupán a hangélmény hiányzik – erre minden bizonnyal a később bemutatkozó öthengeres RS 3-as érkezéséig várnunk kell.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.