A családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) kibővítése kapcsán még mindig bizonytalanság van az ügyfelek körében – mondta Balla Ákos, a Balla-ingatlanirodák ügyvezető-tulajdonosa, aki szerint ennek oka elsősorban az, hogy már a kezdet kezdetén elhibázott volt a kommunikáció: szinte mindenki igénybe szerette volna venni a lehetőséget, többségében még azok is, akik nem jogosultak rá. Az ebből eredő félreértések viszont felhajtották az ingatlanárakat, még azokon a területeken és azon lakástípusok esetében is, ahol tényleg esély sincsen arra, hogy ott és azoknál a CSOK valaha is éreztesse közvetlenül a hatását. Balla Ákos szerint nagyon fontos lenne elmagyarázni az embereknek, hogy nem mindenki által elérhető ez a támogatás.
A magas árak miatt új lakás vásárlását az erős közép- vagy inkább a felső rétegek engedhetik meg maguknak. Így a fejlesztők sem a 60 négyzetméteres lakást vásárló, háromgyermekes CSOK-igénylőkre számítanak, hanem alapvetően arra a tehetősebb rétegre, amelyik új építésű lakást akar és tud is vásárolni magának. Ebben a helyzetben viszont hátrányba kerül a CSOK-ot igénylő vásárló, hiszen ezek a lakások finanszírozás tekintetében majd csak a fejlesztés legvégén lesznek elérhetők számukra – hangsúlyozta Balla Ákos.
Ez azt jelenti, hogy csak a teljesen elkészült lakásokat vásárolhatják meg támogatással, a még projektszinten létezőket nem. Kérdés azonban, hogy mire támogatással megvehetnék az új építésű társasházi lakásokat, lesz-e még belőlük a piacon. A projektek jelentős részénél szükséges egy komoly vásárlói előfinanszírozás is, ami azt jelenti, hogy a vevőnek az első kapavágásig ki kell fizetnie a lakásár 30-40 százalékát, majd a befejezésig 80-85 százalékát. És ameddig lesz olyan vevő, aki meg tudja tenni ezt, addig el fogja vinni a kínálatot azoktól, akik a CSOK lehetőségével a nagy társasházi beruházásoknál élhetnének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.