Megváltotta „működési engedélyét” Szíriában a Lafarge építőanyag-gyártó konszern, amely ebből kifolyólag az Iszlám Állam (ISIS) védelmét élvezte – jelentette a Le Monde. A beton- és cementgyártásban világelső francia óriásvállalat 2010-ben, éppen egy évvel a polgárháború kirobbanása előtt lépett a szíriai piacra. Az ország északi részén fekvő Jalabiyában lévő gyáruk zavartalanul működhetett a háborús körülmények ellenére is, noha a régió nagy részét a nyugattal nem szimpatizáló ISIS tartotta ellenőrzése alatt. Miután a franciák adót fizettek az ISIS-nek, teherautóikat simán átengedték az ellenőrzési pontokon. Jalabiyát 2014 szeptemberében foglalták el a dzsihádisták, akkor hagyott fel az ottani termeléssel a Lafarge. Azóta kiűzték az ISIS-t, a helyüket a nemzetközi – francia, brit, amerikai – szövetségeseket támogató kurd milícia erői vették át.
A Le Monde tudomása szerint párizsi székhelyről Szíriába küldött levelek azt igazolják, hogy az adófizetés a cégvezetés tudomásával történt. Beszámolnak arról, hogy a cég Ahmad Jaloudit küldte a helyszínre, hogy egyeztessen az ISIS-szel az üzem dolgozóinak és beszállítóinak átengedéséről. Az illetőről nevén kívül többet nem árultak el. Találtak egy, az ISIS bélyegzőjével és a Lafarge Aleppo régióban lévő pénzügyi igazgatójának aláírásával ellátott engedélyt is, ami azt igazolja, hogy pénzért váltották meg a dolgozók szabad mozgását. A Lafarge az ISIS-hez tartozó közvetítőktől és olajkereskedőktől is vásárolt engedélyeket, és fizetett is ennek fejében. A cég az AFP megkeresésére nem kommentálta az ügyet, annyit ismert el, hogy 2010–2014 között az övé volt a jalabiyai cementgyár. Arról nem érkezett hír, hogy indult-e már hivatalos vizsgálat a terrorszervezetként nyilvántartott ISIS tiltott anyagi támogatása miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.