Rájár a rúd a gyógyszereiket túlárazó amerikai cégekre. A Pfizert a brit versenyhivatal (CMA) rekordnagyságú, 84,2 millió fontos bírsággal sújtotta amiatt, hogy szerepet játszott az epilepszia kezelésére szolgáló egyik gyógyszere árának huszonhatszorosára emelésében. A fenitoin hatóanyagú görcsgátló kapszulát 2012-ben vezette be a Pfizer a brit piacra Epanutin néven, akkor dobozáért 2,83 fontot kért.
Még abban az évben eladta a jogokat a Flynn Pharmának, amely rögtön kivetette a gyógyszert a hatósági árszabályozás alól, és attól kezdve annyit kérhetett érte, amennyit nem szégyellt. Fel is hajtotta az árat 67,5 fontra, onnan csökkentette 2014-ben 54 fontra – írja a Fortune. A CMA a Flynn eljárását etikátlannak látta, ezért azt is megbírságolta 5,2 millió fontra. A versenyhatóság szerint visszaéltek azzal a kivételezett helyzettel, hogy hasonló termék alig akad a piacon, és ez korlátozza a versenyt, csorbítja a betegek jogait. Emellett hatalmas igazolatlan többletkiadást róttak az egészségbiztosításra, hiszen ebben az esetben például a térítés egy év alatt kettőről ötvenmillió fontra ugrott.
Philip Marsden, a CMA elnöke szerint a bírság meghatározásakor szempont volt, hogy elrettentésül szolgáljon, és letörje az elharapózó drágítási kísérleteket. A brutális áremelés nem ritka az USA-ban sem: a Turing Pharmaceuticals például ötvenszeresére, 750 dollárra emelte az AIDS kezelésére használt Daraprim árát. A Mylan az életmentő EpiPen allergiaellenes injekciói árát vitte fel pár év alatt hatszorosára, 609 dollárra.
Eddig 465 millió dollárt kellett visszatérítenie, ezért a harmadik negyedévet 120 millió dolláros mínusszal zárta. A gyógyszergyártók legfeljebb annak örülhetnek, hogy Donald Trumpot választották meg az USA elnökének, mert ő Hillary Clintonnál kevésbé vehemensen kritizálta az áremelési botrányokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.