Hol tartanak a Makón és Nyíregyházán tervezett, öt-ötmilliárd forint értékű beruházások?
– A gépkocsik hűtő-fűtő csőrendszerének gyártásával foglalkozó makói üzemben már befejeződött a beruházás, a fejlesztéssel kilencezer négyzetméterrel nőtt a gyár területe és 33 százalékkal a gyártási kapacitása. Vállalatunk két telephelyén összesen több mint 35 ezer négyzetméteren folyik a termelés. A fejlesztésnek pedig már most érzékelhető hatása van a bevételünkre, amely tavaly 25 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, és további növekedésre számítunk.
Nyíregyházán még folyamatban van a fejlesztés, a négyezer méteres csarnokot már felújítottuk, készül az új szerelőcsarnok és raktár, az első 150 munkatársunkat pedig felvettük, és januárban megtörtént a Volkswagen auditja, amely azt igazolja, hogy a gyár megfelel a konszern elvárásainak. A tervek szerint a szériagyártás márciusban megkezdődhet, és 2018 végére sikerül csaknem hétszáz fővel növelnünk a nyíregyházi gyárban foglalkoztatottak számát. A makói és váci telephelyünkön évente hatvanmillió termék készül, vagyis minden nap minden másodpercében kettő. Megrendelőink a legnagyobb autógyárak, minden ötödik Európában készülő autóhoz nálunk készülnek a hűtő-fűtő csövek.
Az állami támogatással megvalósult makói fejlesztés kapcsán azt ígérték, hogy 216 fővel növelik a létszámot. Sikerült elérni?
– Túlteljesítettük az elvárásokat, és 2015–2016-ban – a bérelt munkavállalókkal együtt – 1100 fővel nőtt a dolgozóink száma, az idén pedig újabb 126 fővel, így a két üzemben a foglalkoztatottak száma meghaladja a 3600-at.
Feltételezem, hogy a munkaerő-ellátás terén különböző problémákkal szembesülnek a váci és a makói telephelyen is.
– Vácott a munkanélküliségi ráta jóval alacsonyabb, mint Makón, viszont Budapest vonzáskörzetébe tartozik, és érződik a főváros elszívóhatása. Egy éve tapasztaljuk, hogy a fizikai munkakörökre egyre nehezebb új munkavállalókat találni. Van olyan időszak, amikor száz nyitott pozíciónk is van. Csongrád megyében magasabb a munkanélküliségi ráta, ezért Makón nincs jelentős probléma a fizikai pozíciókba való felvételek során, az elmúlt két évben nyolcszáz főt vettünk fel. Itt inkább a mérnöki pozíciók feltöltése jelent kihívást, valamint az, hogy az autóiparban jártas tapasztalt vezetőket toborozzunk. Ezekbe a pozíciókba gyakran Magyarország más részeiről kell elcsábítanunk jelentkezőket.
Tehát hiányzik a képzett szakember, ha pedig van, akkor még mindig számolniuk kell például a külföldre vándorlással.
– Valóban, cégünk is szembesül a munkaerő elvándorlásával, de ez a két telephelyet különbözően érinti. Makón nagyon alacsony a fluktuáció, csak néha találkozunk olyan esettel, hogy egy-két munkavállaló felmond, hogy külföldön próbáljon szerencsét. Vác térségében azonban erősebb a munkaerőpiaci verseny, ezért a fluktuáció is magasabb ott. A cégünket elhagyók többnyire más, a térségben lévő munkáltatónál próbálnak szerencsét.
Hogyan tudnak úrrá lenni ezen a helyzeten?
– Részben többet fordítunk a cég ismertségének növelésére, másrészt felvettük a kapcsolatot a szak- és felsőoktatási intézményekkel, és arra ösztönözzük a diákokat, hogy nálunk végezzék a szakmai gyakorlatukat, itt készítsék a diplomamunkájukat. Az a tapasztalatunk, hogy akik bekerülnek hozzánk, azok már nem nagyon hagynak el bennünket. Természetesen más cégektől is elcsábítunk szakembereket, ezt elvileg bárhonnan meg tudjuk tenni, mivel a nemzetközi karrierlehetőségek mellett versenyképes fizetéseket tudunk adni. A nálunk megszerezhető jövedelem messze meghaladja a magyar átlagot.
Milyen hatással lesz az elektromos autók térnyerése a hűtő-fűtő csőrendszerek gyártásával foglalkozó cégek, köztük a magyarországi gyárak életére?
– Az elektromos és a hibridautóknak több olyan rendszerük van, amelyet hűteni kell, ahogyan az akkumulátort is. Mindezek következtében ezekben az autókban kétszer akkora hűtőcsőrendszer található, mint a hagyományos benzines járművekben. A következő öt-tíz évben várhatóan ugrásszerűen megnő a kereslet a hűtőcsőrendszerek iránt, ezért magyar szakemberek aktív részvételével bővítjük a mexikói gyárunkat, és húszezer négyzetméteres új üzemet építünk Kínában. A mexikói üzemünkből már most is szállítunk alkatrészt a Teslának, Makóról pedig a BMW i8-as modelljébe kerülnek hűtőcsövek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.