Tavaly év végéig 36 ezer család vette igénybe a CSOK-ot, az állam átlagosan 2,4 millió forintos, összességében 87 milliárdos támogatást nyújtott az otthonok vásárlásához, építéséhez. Ugyanakkor új lakás vásárlására, építésére csak 8049 kérelmet fogadtak be a bankok 50 milliárd forint értéken. A pénzintézeteknél eltérő mértékben igényeltek az ügyfelek hitelt is a támogatáshoz: az új lakásokra igényelt támogatások mellé 35-75 százalékban kérnek az ügyfelek kölcsönt is.[caption id="" align="alignleft" width="600"] Kép: Veres Viktor[/caption]
Az ismertséggel nincs baj – a Magyar Nemzeti Bank felmérése szerint 90 százalékos a konstrukció ismertsége –, ugyanakkor érdekes az, hogy az ügyfeleknek kevés információjuk van a támogatás mellé igényelhető konstrukciókról. A törvény értelmében a CSOK mellé minden bank 3 százalékon nyújthat kölcsönt, ez a kölcsön kamatfelára, miután az állam a referenciakamat mértékéig – ez az 5 éves futamidejű állampapír-aukciók átlaghozama – kamattámogatást nyújt az ügyfeleknek.
Tavaly kormányrendeletben kötelezték a pénzintézeteket arra, hogy CSOK-konstrukcióikat csak úgy hirdethetik, ha a hirdetésekben meghatározott helyen, méretben (időtartamban) megjelenítik a „Magyar reformok működnek!” feliratot, s emellett a hirdetésben szerepelnie kell annak is, hogy „a hirdetésben szereplő családi otthonteremtési kedvezmény Magyarország Kormánya által nyújtott támogatás”. Ilyen feltételek mellett a bankok nem hirdették a CSOK-konstrukcióikat, hirdetéseikben a piaci kölcsöneik kamatával operálnak, az azonban tény, hogy a fiókba érkező ügyfelek figyelmét felhívják a támogatási lehetőségekre, s partnerek a támogatásigénylésben is.
A hirdetések ilyen adminisztratív korlátozása ugyanakkor elzárja az ügyfeleket attól, hogy tájékozódhassanak: a bankok nagy része a piaci lakáshitel mellé kínált akcióit a támogatott CSOK-konstrukciók esetében is érvényesíti. Az ügyfél ezzel sokat nyerhet, hiszen például az értékbecslési és a közjegyzői díjak átvállalása (illetve visszatérítése) és az egyéb kedvezmények együttesen akár százezres megtakarítást jelenthet azoknak a családoknak, akik az egyforma CSOK-feltételek mellett a több akciót kínáló pénzintézetet választják – nyilatkozta a Világgazdaságnak Gergely Péter, a BankRáció.hu hitelszakértője.
Az, hogy a piaci versenyben érvényes kedvezményeket a CSOK-os ügyfeleknek is kínálják, jelzi, hogy a pénzintézetek tisztességesen állnak hozzá a CSOK-os hitelekhez. Korábban, a támogatási konstrukció bevezetésekor sokan vélték úgy, hogy a jelentős kamattámogatás miatt a piacinál lényegesen kedvezőbb konstrukció esetében a bankok megnyomják majd (teljes mértékben érvényesítik) az egyéb költségeket. Ezt részben indokolná, hogy a hitel – vagyis komoly üzlet – nélküli, pusztán támogatásfolyósítással járó CSOK-os ügyek intézése alaposan leterheli a pénzintézeteket.
Nagy László Nándor Kép: Veres Viktor -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.