A hagyományos éttermi cigányzene támogatására hirdetett nagy sikerű pályázatot Muzsikáló Budapest címmel a Miniszterelnöki Kabinetiroda és a Hagyományok Háza. A program célja, hogy az élő zenét népszerűsítsék. Idén a cigányzenére és annak pusztuló hagyományaira szeretnék felhívni a figyelmet. „Néhány évtizede csak a körúton több mint negyven cigányzenekar muzsikált” – mondta Pál István Szalonna.
A Magyar Állami Népi Együttes Művészeti vezetője, a pályázat ötletgazdája szerint ez az elmúlt két évtizedben hanyatlásnak indult, a hagyomány és a szakma is megszűnőben van. Az utolsó nagy veszteség akkor érte a muzsikustársadalmat, amikor a Rajkó Együttes eredeti formájában működő iskolája megszűnt, ahol szervezett keretek között tanítottak az idős zenészek. Azóta egyre kevesebben játszák ezt a műfajt, inkább komolyzenei képzésre küldik a családok a gyerekeiket, vagy a könnyűzenében érvényesülnek. Nem vagyunk messze attól, hogy teljesen elhallgasson a cigányzene Magyarországon. Az ötletgazda szerint a cigány muzsikusok mindenütt a Kárpát-medencében megbecsült tagjai voltak a helyi társadalomnak. Saját közösséget működtettek maguk körül, és generációról generációra adták át a tudásukat.
„Kárpátalján születtem, és úgy jutottam el a Magyar Állami Népi Együttesig, hogy egy cigányprímás, Muzsa Gyula tanított meg hegedülni Tiszaújlakon, más lehetőségem nem is lett volna – hangoztatta Pál István Szalonna. – Sokszor hallottam tőle, hogy átad nekem egy mesterséget, de az már rajtam múlik, hogy megteszem-e ugyanezt. Prímásként érzem ezt a felelősséget. Az utolsó pillanatban vagyunk, hogy ezt a fajta magyar cigányzenét megmenthessük. Ez a program azonban nemcsak a cigányzene fennmaradásáról szól, hanem olyan családok támogatásáról is, akik több évszázada szolgálják a magyar kultúrát.”
A program révén 12 budapesti étterem kap lehetőséget, hogy idén május 20. és augusztus 20. között a hét hat napján 4–7 fős cigányzenekart foglalkoztassanak. A pályázatot Budapest turisztikai szempontból frekventált helyszínein működő, minimum 30 vendég fogadására alkalmas éttermei számára írták ki, és hatalmas volt az érdeklődés. „Már csak 6-7 étteremben van teljes felállású zenekar, azonkívül csak szólóban vagy párban muzsikál egy-egy zenész – mondta Pál István Szalonna. – A pályázat mellett egy iskolarendszerű képzés megteremtésén is dolgozunk. Az Állami Népi Együttesnek van még saját, teljes cigányzenekara. Egy képzést már szerveztünk, és indítunk két új tanfolyamot is, hogy felmérjük, mekkora lenne erre az igény. Amennyiben lesz érdeklődés, szeretnénk alapítani erre egy művészeti iskolát is.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.