Nem kell messzire utazni, hiszen a fertőző májgyulladással érintett országok térképén Magyarország is ott van. Egy hepatitis A elleni oltás az Országos Epidemiológiai Központ Nemzetközi Utazás-egészségügyi és Oltóközpontjában 6-9 ezer forint. Ennél többe kerül a kanyaró elleni oltás, most 10-13 ezer forint, amit érdemes beadatniuk az Erdélybe készülőknek az ottani kanyarójárvány miatt. Szakemberek szerint, akik csak egyetlen kanyaró elleni védőoltást kaptak, oltassák újra magukat. A második vakcina beadása után a teljes védettség két hét alatt alakul ki. Romániában a négy év alatti gyerekek fele oltatlan, a járvány várhatóan tovább fog terjedni.
Jelenleg 17, jellemzően utazás során elkapható betegség előzhető meg oltással. A vakcinák egy- vagy többkomponensűek is lehetnek, amit az utazó igénye szerint választanak ki. Cél, hogy az utazás egészségügyi kockázatát csökkentsék. Az Országos Epidemiológiai Központ Nemzetközi Utazás-egészségügyi és Oltóközpontját évente átlagosan 8-10 ezer ember keresi fel és összesen 12-13 ezer oltást adnak be, a helyben elérhető 18-féle oltóanyagból.
Már nem csak az egzotikus helyekre utazók keresik fel az oltóközpontokat, de egyre több fiatal munkavállaló is jön hozzánk, mondta a Világgazdaságnak Béres Zsuzsanna, a Budai Oltóközpont vezetője. Trendváltozás nincs, az utazási vakcinák népszerűsége sokkal inkább évszakonként tér el – ezt a GlaxoSmithKline (GSK) Magyarország közölte lapunkkal. A téli hónapokban többen utaznak egzotikus helyekre, közülük többen oltatják be magukat az út előtt, pedig fontos, hogy a nyári időszakban a mediterrán térségbe történő utazások előtt is tájékozódjanak a turisták. Általában elmondható, hogy az utazással kapcsolatos védettség két oltássorozattal kialakul, de egy harmadik oltássorozattal életre szóló védettséget is lehet szerezni – mondta Béres Zsuzsanna.
Mindenképpen konkrét úti célra és személyre szabottan történik az oltás. Az oltások száma és típusa az aktuális járványoktól is függ. A malária, a Zika-vírus és a Dengue-láz is egyre nagyobb területeket érint. Sokszor a malária érintettsége egy országon belül is az alacsonytól a magas kockázatú területekig terjed. Malária miatt Afrika egyenlítői része veszélyes terület, de Dél-Amerikában és Ázsiában is vannak olyan térségek, ahol rendszeresek a maláriajárványok.
A vakcinapiac kiegyensúlyozatlan, 2-3 oltóanyag rendszeresen hiánycikk – ezt a GSK Magyarország is megerősítette érdeklődésünkre –, jelenleg a hepatitis B elleni vakcinából alakult ki átmeneti készlethiány. Ennek oka meglehetősen sokrétű – írták. A vakcinák iránti kereslet globálisan, így hazánkban is látványosan megnövekedett az elmúlt időszakban, ráadásul az oltóanyagok gyártása egy hosszadalmas és összetett folyamat, átlagosan 12-18 hónapot vesz igénybe. Ilyenkor az oltóközpontok egyedi importból jutnak hozzá a vakcinához. A Budai Oltóközpontban például a sárgaláz elleni oltás hiánycikk éppen, tehát aki az Egyenlítő környékére utazik, annak 2-3 hónappal a tervezett indulás előtt érdemes elkezdeni az oltások megszerzését, mert ha sürgősen kellenek, kétszeres-háromszoros árat kell fizetni.
Európában a hepatitis A elleni oltással és a kombinált tetanusz elleni oltással nem árt védettséget szerezni. Nyugat-Európában Belgium és Franciaország illetékesei erősen javasolják felnőtteknek a szamárköhögés elleni védőoltást is. Nem véletlenül, ugyanis az oltatlan csecsemőket nagyon könnyen megfertőzheti egy szinte tünetmentes nagymama, aki az unokáját megy meglátogatni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.