Az üdülési szezonban sokan a céges telefonjukkal kelnek útra, ezért jó, ha tudják: a roamingrendelet a flottaszerződésekre is kiterjed. A szolgáltató köteles a flottaszerződés díjszabásában meghatározott hálózaton kívüli árakat alkalmazni, azok alapján számlázni – tájékoztatta a Világgazdaságot a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH).
A roamingdíj számításának alapja: a hálózaton kívüli – a más hálózatba irányuló – belföldi hívások díja. Ezért ha az előfizetéshez különböző hálózaton belüli és kívüli árak tartoznak, a szolgáltatónak azt a díjszámítási mechanizmust kell alkalmaznia, amely az adott roamingoló előfizetőre otthon, a hálózaton kívüli hívás esetén vonatkozik. Ha például az előfizetőnek olyan díjcsomagja van, amellyel Magyarországon az összes hálózatba nulla forintos percdíjjal telefonál – nincs a díjcsomagjában eltérő hálózaton kívüli ár megállapítva –, úgy a nyaralása során is ingyen – nulla forintért – tud hívni másokat. Ha az előfizetők azonos szolgáltatónál vannak, és az előfizető díjcsomagja csak a hálózaton belüli hívásokra állapít meg nulla forintos percdíjat (egymás között ingyen beszélnek), viszont a hálózaton kívüli díj például tíz forint, akkor ez esetben a külföldön nyaraló előfizető szintén percenként tíz forintért tudnja hívni a másikat.
Az adatforgalomra vonatkozóan a főszabály az, hogy a belföldi adatkeretet lehet használni roaminghelyzetben is. Az előfizető tehát az adatkeretét használhatja fel felár nélkül, akár például egy görögországi nyaralás esetén is. Ám korlátlan belföldi adatkeretnél lehetősége van a szolgáltatónak a szabályozott roaming esetére adatkeretet meghatározni. Ennek a normál használathoz kell igazodnia. Nem lehet méltánytalanul kicsi: például az egyik szolgáltató esetében 5 gigabyte a felár nélkül felhasználható adatkeret. De lehet nagyobb is, akkor azonban drágább a díjcsomag – ismertette a hatóság.
A hatóság egyébként hivatalból folyamatosan és éves tervfeladata keretében is ellenőrzi, hogy a szolgáltatók betartják-e a roamingszabályokat. Ezek átfogó vizsgálatok, amelyek valamennyi előírás betartásának ellenőrzésére kiterjednek.
Azt egyébként nagyon nehéz lenne megmondani, hogy pontosan hány SIM-kártya tartozik flottás csomagba. (Több mint 11 millió mobil-előfizetés van Magyarországon). Erről ugyanis nincsenek, nem is lehetnek pontos adatok. Kizárólag a piackutatások alapján lehetne tájékozódni, ám a rengeteg konstrukció miatt a kutatás óhatatlanul hibás eredményekhez vezetne. Az NMHH az elmúlt évben viszont felmérte azt, hogy hány SIM-kártya esetében van szó céges előfizetésről. A reprezentatív kutatás alapján idén publikált tanulmány szerint 332 ezer főre tehető a céges mobil-előfizetéssel rendelkezők száma. (Ez azonban nem szolgáltatói oldalról kapott szám, csak becsült adat, piackutatási válaszok alapján.)
A roaming tekintetében külön érdekesség a nyaralás alatti telefonhasználat, hisz nem feltételezhető, hogy a céges flottatag ilyenkor vállalati ügyeket intéz. Hazai használatnál a NAV értelmezése szerint a gazdálkodási tevékenységet szolgáló telefonszolgáltatás áfájának 70 százalékát vonhatják le a cégek – hacsak nem akarnak tételes elszámolást. Csővári István, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda partnere szerint mindez a külföldi használattal sem borul, mert a 30-70 megosztásnak éppen az a lényege, hogy nem a magán- és céges használat tényleges arányához kapcsolódik. Emiatt az sem gond, ha egy időre teljesen átmegy privát használatba – főleg, hogy immár a roaming sem jelent extra költséget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.