BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Viharkár: a gazdák nem tudják még, mennyi az annyi

Nagy pusztítást végzett a nyári vihar a mezőgazdaságban, a károk azonban területenként jelentősen eltérnek.

Vastól Szabolcsig jelentős károkat okozott a július 10-én az országon 160 kilométer/órás széllel és intenzív esővel végigvonuló vihar, de egyes területeket már korábban ért vihar- és jégkár is – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) összesítéséből. A falugazdászok által összegyűjtött adatok egyelőre nem teljes körűek, ugyanis a termelőknek a káresemény bekövetkeztét követő 15 napon belül kell bejelenteniük veszteségeiket a megyei kormányhivatalok illetékes járási hivatalának.

Forrás: MTI

A Világgazdaság kérésére összegyűjtött előzetes adatok nyolc megyében mutatnak károkat. Szabolcs-Szatmár-Beregben a vihar több helyen megdöntötte a kalászosokat, ezért fennáll a veszélye a csírázás beindulásának, ami rontja a termény minőségét. A július 7-i vihar után egy nappal Apagy, Nyírkércs, Baktalórántháza és Ófehértó egyes részein erős jégverés károsított. Múlt szombaton a fehérgyarmati körzet nyolc településének közelében volt kismértékű jégkár.

Borsodban júniusban volt jelentős mértékű jégkár, ekkor 2 ezer hektáron 10-80 százalékos mértékben károsodott a termés, júliusban eddig 450 hektáron tarolt a jég, 15-70 százalékos károkat okozva. A szántóföldi növények közül az őszi búza, az őszi és tavaszi árpa, a rozs, a zab, a kukorica és a napraforgó, míg a gyümölcsösökben a meggy, a kajszi és az alma terméskiesésével kell számolni.

Hevesben kisebb területeket érintett jégkár, elsősorban a napraforgótáblákon lehetett észrevenni, hogy a leveleket kilyukasztotta, de a szakértők szerint a száraz idő miatt másodlagos gombafertőzésektől nem kell tartani. A gabonát itt is megdöntötte a szél, ami elsősorban az intenzív művelésű táblákra jellemző, ez azonban csak a betakarítás ütemét hátráltatja, terméskiesést még nem okoz – közölte a NAK.

A legnagyobb kárt Mezőtúr külterületéről jelentették, Jász-Nagykun-Szolnok megyéből, itt 170 hektár indián rizst ért 60-70 százalékos viharkár. Jászágó és Jászdózsa településeken 35-40 hektár őszi káposztarepcét sújtott a vihar, és ugyanitt 10-15 hektáron a jég is károsított.

Bács-Kiskun megyében, a kalocsai térségben júniusban intenzív zivatar és vihar, valamint Dusnok és Fajsz környékén jég pusztított, ahol a terméskiesés elérte a 45-50 százalékot is. A repcében szintén kárt okozott a vihar: egyes területeken a gazdák a betakarítás folyamán szembesültek azzal, hogy jelentősebb mennyiségű mag a földre hullott, és már ki is csírázott a vágás idejére. Tiszakécske környékén viharok és jégesők akadályozták a betakarítást. Itt a termésátlagok nagyon alacsonyak, mert a szemek nem tudtak rendesen kifejlődni, ez azonban a vegetációs időben folyamatosan fennálló csapadékhiányra vezethető vissza.

Csongrád megyében még júniusban okoztak nagyobb károkat a viharok, Tömörkény délnyugati részén június 21-én volt jégverés, amely több száz hektárt érintett. Komoly károkról számoltak be a nagyüzemek a napraforgó-, kukorica-, repce- és a kalászoskultúrákban egyaránt.

A Somogy megyében a múlt hétfőn pusztító vihar nem elsősorban a szántóföldi kultúrákban okozott károkat, míg Vas megyében ugyanekkor a jégeső pusztított. Itt 1200 hektárról már be is jelentették a kárt, amelynek mértéke a repcében 50-60, néhol 80 százalékos. A tavaszi árpa és a búza esetében 30 százalék alatti a kár, míg a kukorica és a szója körülbelül 10 százalékos mértékben károsodott.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.