Kína – amely Észak-Korea legjelentősebb kereskedelmi partnere – eddig egyrészt azért nem büntette túl szigorúan Phenjant, mert attól fél, hogy ennek hatására összeomolhat a sztálinista rendszer, másrészt a legnagyobb árat fizeti az összes ország közül, ha betartja a büntetőintézkedéseket.
Vang Ji kínai külügyminiszter a múlt héten közölte, hogy országa ezek ellenére támogatta a Biztonsági Tanácsban az augusztus 5-ei határozatot, és a nemzetközi atomsorompó-rendszer, valamint a térségbeli béke és stabilitás védelme érdekében maradéktalanul be is fogja azt tartani.
A kínai vámügynökség szerint az ország szeptember 5. után nem importál szenet, vasat, vasércet, ólmot és ólomércet, valamint halat és más tengeri ételeket Észak-Koreából.
Kína büntetésképpen már februárban leállította a szénimportot Észak-Koreából, de a teljes kereskedelem nőtt azóta a két ország között. Emiatt vádolta meg Donald Trump amerikai elnök Pekinget azzal júliusban, hogy nem használja a gazdasági kényszerítőeszközt az észak-koreai nukleáris és fegyverprogram leállítása érdekében.
Az új szankciók nyomán Phenjan évi egymilliárd dollár (több mint 255 milliárd forint) exportbevételtől eshet el. A 2371-es számú határozat 2006 óta a nyolcadik hasonló. A Biztonsági Tanács legutóbb júniusban fokozta a nyomást Észak-Koreán, de Phenjant eddig nem sikerült megfékezni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.