A kétszázezres lélekszámú Debrecen újabb jelentős infrastrukturális beruházásokat tervez: gyárat, ipari parkot, irodaházakat, erőművet épít. Mindez jelentős munkaerőigénnyel jár, az új dolgozók pedig nyomást gyakorolnak a városi és környező települések ingatlanpiacára, amit az egyetemista diákok és a külföldiek amúgy is pörgésben tartanak – írja sajtóközleményében az OTP Ingatlanpont.
Eszerint Hajdú-Bihar megye országos összevetésben tavaly az ötödik helyen állt 14 százalékos ingatlanár-emelkedésével, Debrecen azonban önmagában 16 százalékkal lett drágább egy év alatt. Idén pedig, ha csökkenő ütemben is, de várhatóan még tovább emelkedik az átlagos négyzetméterár.
A 236 ezer forintos értékkel Debrecent most csak Győr előzi meg a vidéki városok közül
– értékelte az adatokat Nagy Péter, az OTP Ingatlanpont régióvezetője. A szakember tapasztalata szerint a városközpont és a Nagyerdő környéke a leginkább kelendő, de nagy a verseny a kisebb, alacsonyabb árú ingatlanokért is. Ezeket főleg az egyetemisták bérlik, illetve vásárolják meg. Befektetési szándékkal külföldiek is megjelentek, elsősorban ukrán és román magánszemélyek – jegyzi meg a közlemény.
Fontos megjegyezni, hogy panellakást 9 millió forinttól lehet most venni a városban, a kertes házak ára azonban ennek többszörösére is rúghat. Ráadásul a piacra rátaláltak a beruházók is, újépítésű ingatlanprojektből 5-10 és 20-30 lakásosak is indulnak a jövőben, de jelenleg már mintegy 350 társasházi lakás építése folyamatban van.
A közlemény rávilágít, egyre többen nézelődnek a környező települések ingatlanjai között is. Ebes, Sáránd és Mikepércs a hajdú városokkal együtt – Hajdúböszörmény, -hadház, -sámson – lassan agglomerációs gyűrűt von a megyeszékhely köré. Az OTP Ingatlanpont szakértője erre vonatkozóan azt mondja, hogy a hozzájuk fordulók sokszor komplett pénzügyi megoldást is keresnek az ingatlan mellé, hiszen távolról költöznek ide a munkahely reményében, és az új élet indítása tőkeigényes vállalkozás.
A kelet-magyarországi különversenyben Nyíregyháza és Miskolc is lemaradt a cívis várostól, országos összevetésben a középmezőnyben, illetve annak végén foglalnak helyet. A szabolcsi megyeszékhelyen tavaly közel 12 százalékkal emelkedett, 182 ezer forint körül alakul az átlagos négyzetméterár. Miskolcon valamivel dinamikusabb a bővülés, de olcsóbbak a lakások: 120 ezer forint környékén árulják négyzetméterét, itt 13 százalékkal mentek fel az árak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.