Domaine de La Romanée-Conti Romanée-Conti – jelenleg ez a francia bor, abból is a 2005-ös évjárat a legdrágább a világon. Ez a borászat az egyik legrégebbi Franciaországban, és ebből a borból egy palackért 4 millió forintot kérnek. Persze aki nem ennyire igényes, és inkább, mondjuk, egy autót vesz ezért a pénzért, közben meg beéri a világ legdrágább borainak tízes listáján szereplő tizedik nedűvel, annak elég, ha 700 ezer forintot leszurkol egy palackért.
A burgundiai, Henri Jayer Échézeaux Grand Cru 1978-as évjáratának ugyanis ennyi az ára.
Egy amerikai cég megirigyelte ezeket a méregdrága borokat, és úgy döntött, belevág a luxusborok fabrikálásába. Még csak nem is települnek ehhez Franciaországba, és nem présházakban, hanem patyolattiszta laboratóriumokban akarnak borkészítéssel foglalkozni.
A San Franciscó-i Alec Lee, az Ava Winery társalapítója és munkatársai egy 460 négyzetméteres létesítményben molekulánként térképezik fel a legjobb borokat, hogy mindenkinek elérhetővé tegyék őket. Méghozzá úgy, hogy a világ leghíresebb borait klónozzák. A cégnél nyolc kutató dolgozik, akik a legmodernebb technikát használják, többek között gáz- és folyadékalapú kromatográfiát, valamint tömegspektrométert. Ezekkel az egyes anyagok a legelemibb összetevőikre bonthatók, így megállapítható a pontos összetételük.
Az eljárással a kutatók molekulánként ismerhetik meg a luxusborokat. A nyersanyagok azonosításával és számszerűsítésével szerintük meghatározhatók azok a vegyületek, amik a borok egyedi zamatát adják. Onnantól pedig már csak az a feladat, hogy ezeket a vegyületeket előállítsák szintetikus formában. Végül különféle technikákkal úgy módosítják a vegyületeket, hogy az öregedés hatásai is érezhetők legyenek az ízen.
Az elnevezést illetően az Európai Unió jogszabályában megfogalmazott bor definícióból kell kiindulni, vagyis a »bor«: kizárólag zúzott vagy nem zúzott friss szőlő vagy szőlőmust teljes vagy részleges alkoholos erjedése által nyert termék
– mondta Barátossy Gábor, a Nébih Borászati és Alkoholos Italok Igazgatóságának igazgatóhelyettese. – Mindezek alapján egy szintetikus alkotórészekből összeállított folyadék semmi esetre sem tekinthető annak. A jogszabályok szigorúan meghatározzák a borkészítés során a termékhez adható anyagokat és mennyiségüket is. Ezek között természetesen nem szerepelnek aromakomponensek, ezért ilyen termék Magyarországon és az EU-ban borként nem kerülhet forgalomba. Ha feltételezzük, hogy a bor összes alkotórészét – beleértve minden íz- és illatanyagot – be tudnánk azonosítani és szintetizált vegyületekkel tudnánk pótolni, az így előállított terméket a jelenleg érvényes jogszabályok alapján akkor sem nevezhetnénk bornak.”
Elméletben persze a technológiai lehetőség megvan ahhoz, hogy a borokat természetes alkotórészeikre szedjék, sőt a mai tudásunk szerint sok olyan összetevőt azonosítottak már, amely az illatért és a zamatért felelős. Ámde Barátossy Gábor szerint a bor aromavilágát több ezer különböző szerves molekula együttes hatása alakítja ki, melyek vagy a szőlőben, vagy az erjedés, vagy az érlelés során alakulnak ki. Természetesen van néhány, az adott bor szempontjából meghatározó komponens, molekula, amely a bor érzékszervi tulajdonságait alapjaiban meghatározza, de pusztán ezeknek a létrehozásával nem érhető el hasonló komplex, még a palackban is tovább élő élvezeti cikk. Barátossy Gábor szerint tehát az akció csak egy áltudományos háttérrel kreált reklámfogás. A komponensenként összerakott bor előállítási költsége ugyanis, amennyiben nagy tisztaságú komponensek összemérésével történik, ugyanolyan drága lenne, mint az eredeti. Márpedig ki akarna milliókért molekulákat kóstolni, amikor ugyanannyiért a valódit is választhatja?
Általában extrém kis mennyiség készül ezekből a nagy presztizsű borokból, különleges helyen, különleges szőlőkből és nagy hozzáértéssel. A Domaine de la Romanée-Conti Romanée-Conti borászat például 1232 óta működik. Nagyon kis területen termel, van olyan tétel, amelyikhez mindössze 1,8 hektáron terem szőlő, tehát limitált palackszám van belőle, számozott palackokban. Ráadásul a szőlőt maguk nemesítik és szaporítják, ezzel érik el, hogy semmihez nem foghatóan különbözik a szomszédos területeken termelt boroktól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.