Egy esetleges nukleáris óriásüzletről tárgyalhat szaúdi vezetőkkel, köztük Khalid bin Abdulaziz al-Falih energia- és ipari miniszterrel pénteken az Egyesült Államok energiaügyi minisztere, Rick Perry Londonban – számolt be a Bloomberg két meg nem nevezett forrásra hivatkozva. Az amerikai energiaügyi minisztérium megerősítette, hogy Perry eredetileg tervezett indiai útját lemondták, azzal kapcsolatban azonban nem nyilatkozott a szóvivő, hogy ezt a londoni tárgyalások miatt tették-e.
A Westinghouse Electric és más amerikai vállalatok atomerőművet akarnak építeni a Közel-Keleten,
erre azonban a Barack Obama elnöksége alatt elrendelt, az amerikai nukleáris technológia egyes országokba történő exportját korlátozó intézkedések miatt nem volt lehetőségük. A londoni egyeztetés ezeknek a beruházásoknak adhat zöld utat. Nem aprópénzről van szó, a szaúdiaknál tervezett 16 blokk megépítése például 80 milliárd dollár körüli üzletet jelentene a következő 20-25 év során. A Trump-kormány ennek érdekében feloldhatja az eddigi korlátozásokat, és engedélyezheti Szaúd-Arábia számára az urán dúsítását és újrafeldolgozását.
A szaúdiak már konkrét nukleáris menetrenddel rendelkeznek, az év végéig szeretnék aláírni az első atomerőműveik építéséről szóló szerződéseket, és legkésőbb áprilisban már projektfejlesztési megállapodásokat kötnének két-három kiválasztott jelentkezővel – nyilatkozta az Abdullah-város az atomért és a megújuló energiáért elnevezésű projekt egyik tanácsadója, Abdulmalik al-Szaberi. A kormány azt szeretné, ha a munkálatok jövőre megkezdődhetnének, és remélik, 2027-ben két reaktort üzembe helyezhetnek, amelyeknek a teljesítménye egyenként 2,2-3,3 gigawatt lesz. Hosszú távon a szaúdiak 16 reaktor építését tervezik, s 2032-re 17,6 gigawattos nukleáris áramtermelő kapacitást szeretnének elérni.
Bármilyen megállapodás születik is az amerikai és szaúdi felek között Londonban, azt mindenképp jóvá kell hagynia az Egyesült Államok kongresszusának, a testületnek 90 napja lesz a döntéshozatalra. Az ügy már most heves ellenkezést váltott ki a demokraták soraiban, Ed Markey szenátor például hétfőn kért információt a kormánytól a szaúdi nukleáris tárgyalásokról. „A kongresszus sötétben tapogatódzik azzal kapcsolatban, miről is van szó pontosan, miért alakíthatjuk át az amerikai nukleáris technológia terjedését korlátozó célkitűzéseinket és normáinkat” – fogalmazott Markey az energiaügyi miniszternek és Rex Tillerson amerikai külügyminiszternek címzett levelében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.