A Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop) tegnap megjelent egy régóta várt pályázati lehetőség, a megújuló energia használatával megvalósuló épületenergetikai fejlesztések támogatása (Ginop 4.1.2). Az 52,5 milliárd forintos konstrukció keretében az elnyerhető vissza nem térítendő támogatás legalább 1,5 és legfeljebb 100 millió forint lehet.
A kiíró Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint a felhívás egyszerre szolgálja a környezettudatos gazdasági versenyképesség erősítését, a környezetterhelés és a felhasznált primer energia mennyiségének csökkentését, illetve a vállalkozások rezsiköltségekhez kötődő terheinek enyhítését.
Az NGM azonban nem kényszerült volna kiírni ezt a pályázatot, ha aktívabbak a cégek a Ginop 4.1.1-es felhívásnál, amelynél ugyanerre a fejlesztési célra kombinált hitelterméket dolgoztak ki 91,53 milliárd forintos kerettel. Ebből 59,45 milliárd volt a vissza nem térítendő támogatás, 32,08 milliárd pedig a kölcsön összege, de csak 381 beadvány érkezett összesen mintegy 7,56 milliárd forintos támogatási igénnyel. A szerényebb kereslet azért nem volt meglepetés, mert a piaci szereplők nagy része számított az ingyenpénzzel kecsegtető Ginop 4.1.2 megjelenésére, melynél viszont fontos kitétel, hogy a beruházást kizárólag saját tulajdonú ingatlanon lehet megvalósítani, bérelten nem, igaz, a közbeszerzési eljárás lebonyolítása kötelező.
Március 14-től lehet beadni a támogatási kérelmeket. A nemzetgazdasági tárca hangsúlyozta, hogy a felhívás keretében lehetőség lesz az épületek hőtechnikai adottságainak javítására, hőveszteségének csökkentésére, a fűtési, hűtési és használati melegvíz-rendszerek korszerűsítésére, valamint meglévő bel- és kültéri világítási rendszerek energiatakarékos átalakítására.
Támogatható napkollektoros rendszer telepítése, brikett, faapríték, faelgázosító kazánrendszer kiépítése, illetve hőszivattyúrendszerek alkalmazása többféle célra.
Szintén tegnapi fejlemény, hogy a nagyszámú támogatási kérelem miatt átmenetileg szüneteltetik a kis- és középvállalkozások beszállítói pályázatát (Ginop-1.3.3). A fejlesztéspolitikai adatbázis szerint ennél a 20 milliárd forint keretű felhívásnál 61 kérelem futott be 21,7 milliárdos igénnyel. Ez a lehetőség is azután vált csak ilyen népszerűvé, hogy az NGM átszabta, egyúttal vonzóvá tette. Noha az eredeti 28 milliárdos keretet 20 milliárdosra csökkentette, a versenyszféra legkisebb szereplőinek már nem kellett konzorciumot alkotva kötelezően összeállniuk, hanem önálló beszállítóként is pályázhatnak. Akik mégis konzorciumként indultak, az 1 helyett 2 milliárdos támogatást is nyerhettek.
Az elsősorban a hazai kkv-szektor feltőkésítését célzó Ginopban eddig összesen 23,3 ezer pályázat érkezett be 3122 milliárdos támogatói igényből, az irányító hatóság pedig 9764 kedvezményezettnek 2158 milliárd forintot ítélt oda. Közülük 7254 pályázónak már a bankszámlájára is megérkezett együttesen 1072 milliárd forint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.