Százötven cég fordult meg gázkereskedőként a magyar piacon az elmúlt tizenöt évben a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) most közzétett nyilvántartása szerint, amelyből kiolvasható a vállalkozások fel- és letűnésének, átalakulásának ideje és módja is.
A 150 társaságból 33 már visszaadta az engedélyét, ami persze nem jelenti feltétlenül a kivonulásukat vagy megszűnésüket.
Jó példa erre a magyar–orosz Panrusgáz Zrt., amelynek például már 2011 óta nincs magyarországi gázkereskedői engedélye, mert a társaság a szabályozás akkori változása miatt úgy döntött, hogy vevője a földgázt a továbbiakban nem magyarországi, hanem ukrajnai átadási ponton veheti át tőle. Ettől függetlenül a Panrusgáz hazai gázpiaci szerepe még igen jelentős:
magyar oldalról a cég a magyar–orosz hosszú távú gázimport-megállapodás aláírója, kedvezményezettje, tőle kerül az energiahordozó a hazai állami nagykereskedőhöz. A Panrusgáz részvételével tavaly 5,1 milliárd köbméter gáz érkezett az országba.
A listáról kikopottak egy része a hazai közműszolgáltatás központosítása során vált meg egyetemes szolgáltatói vagy egyetemes gázelosztói tevékenységétől. A gázszolgáltatás meghatározó és a gáz-kiskereskedelem jelentős részét már az NKM Nemzeti Közművek ellenőrzi, amelynek egyik fele a múlt év óta a magyar államé és az MFB-é, a másik fele pedig a szintén állami MVM-é. Rajta kívül már csak a Csepeli Erőműnek van egyetemes gázszolgáltatói engedélye.
Ugyanezen folyamatban szálltak ki a versenyből egyes piaci cégek is, például a Tigáz vagy jóval előtte a lakossági versenypiacon is erős pozíciókat szerző EMFESZ. Igaz, ez utóbbi jövője egyéb okokból is kérdésessé vált.
Változás várható a gázszállításban is. Ilyen engedélye két társaságnak van, közülük a nagyobbik,
az országos rendszerirányító és rendszer-üzemeltető FGSZ hamarosan megvásárolja a nála jóval kisebb Magyar Gáz Tranzitot.
Tárolói engedéllyel rendelkező társaságból kettő van, ezek az MVM-hez tartozó MFGT és a több cég kezében lévő MMBF. Viszont csak egy cég üzemeltethet szervezett földgázpiacot, azaz gáztőzsdét, mégpedig a CEEGEX.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashajta
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.