A magyar kis- és középvállalkozásoknál egyelőre a digitalizáció az elsődleges cél, és nem a robotizáció. Fontos, hogy elkülönítsük a kkv-kat és a startupokat, ugyanis más-más fajta támogatás szükséges a hatékonyságnöveléshez – mondta a Világgazdaság kérdésére Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Minden szektor különböző, ezért nem lehet konkrét számot megfogalmazni arra, hogy hol van az a szint, amelynél a kkv-k már inkább automatizációval kezdik kiváltani a munkaerőt, ráadásul az egyes cégeknél is más lehet ez a küszöb. A kisvállalatok közül ki kell választani azokat, amelyek lépést tarthatnak a nagyvállalatok innovációs potenciáljával, és rájuk kellene koncentrálni a támogatásokat.
Virovácz Péter hozzátette: jövőre akár egy ugrás is jöhet a hatékonyságban, ehhez viszont magas szintű informatikai tudásra lenne szükség, és arra, hogy a cégek aránylag könnyen hozzáférhessenek ehhez a tudáshoz, ne legyen megfizethetetlenül drága egy IT-szakértő alkalmazása.
Egy év alatt nem lehet egy csapásra elérni egy magasabb robotizációs, innovációs szintet, legalább fél évtizedre lesz ehhez szükség – mondta lapunknak Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. Lényeges, hogy az innováció nem egy végpontban csúcsosodik ki, hanem folyamatos fejlesztést igényel, a nemzetközi újításokhoz folyamatosan alkalmazkodni kell, és a már meglévő technológia is frissítésre szorul.
Suppan Gergely hozzáfűzte: a robotizáció terén volt előrelépés a kkv-k körében, azonban a nagyvállalatok még mindig vezető szerepet játszanak az innovációban. Virovácz Péter ezt azzal egészítette ki, hogy nem lehet rálátni a folyamatokra, mivel az ezzel kapcsolatos adatok csak jókora csúszással jelennek meg, azonban az valószínűsíthető, hogy továbbra is a nagyvállalatok (akár magyar, akár nemzetközi) adják az innovációs potenciál java részét, amellyel egy szűk középvállalati réteg veszi fel a versenyt.
Alapvetően kettészakadt Magyarország: a fejlett országrészekben kevesebb a kkv, de hatékonyabban működnek, míg a kevésbé versenyképes térségekben elaprózódott a cégstruktúra
– fejtette ki az ING Bank vezető elemzője. A kutatás-fejlesztés elsősorban nem a kkv-szektorból indulhat ki, inkább a nagyvállalatok és a startupok lehetnek az innováció motorjai, és az itt megvalósuló újítások szivároghatnak le a kisvállalatok körébe.
Robotikai robbanás előtt állunk, egyre több olyan munkakör van, amelyet az emberek nem szívesen töltenek be, a helyüket gépek vehetik át – mondta a Világgazdaságnak Orbán Szabolcs, a MuzixGroup ügyvezető igazgatója. Az iskolák és a gyerekek is egyre nyitottabbak a robotok felé, és a kormány is támogatja az alkalmazásukat. A magyar kkv-k is keresik a lehetőségeket a munkaerőpiac hiányosságainak befoltozására, egyre több megoldás segítheti a versenyképességük növelését – tette hozzá. | VG
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.