Januárban 2,5 százalékkal csökkent az építőipari termelés volumene az egy évvel korábbihoz képest, de 0,9 százalékkal meghaladta a decemberi értéket – derül ki a KSH hétfői ágazati gyorsjelentéséből. A szerződésállomány 14,7 százalékkal elmaradt az előző évben elért szinttől, az új szerződések száma azonban 8,2 százalékkal emelkedett. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 9,3 százalékkal nőtt, míg az egyéb építményeké 24,5 százalékkal csökkent.
A szerződésállomány összege január végén elérte a 2170 milliárd forintot – emelte ki a statisztikából Boros Anita, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára. Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke szerint a korábbi magas bázisnál már szerényebb, de továbbra is magas szintű teljesítést tükröz a januári trend. Mint a Világgazdaságnak elmondta,
a világjárvány hatása az áprilisi adatokban tükröződik majd, még a február is a vártnak megfelelően alakult.
A 2020-as évre mindez 5–7 százalékos bővülést ígér. Az elemzők egy része ennél nagyobb, 10 százalékos volument prognosztizált az előző négy év rendkívül magas, 20 százalék fölötti bővülése után. A koronavírus az olasz importtermékek akadozó szállítása miatt már a hazai fertőzések megjelenése előtt is kárt okozott a magyar építőiparban. Késtek vagy meg sem érkeztek csempék, burkoló- és fugázóanyagok, szigetelők, ragasztók és bizonyos komplex víz- és szennyvíztisztító berendezések.
A nagy problémát azonban nem az importtermékek akadozása, hanem az erősen élőmunka-igényes iparágban az egymásra épülő folyamatok okozzák: egész brigádok eshetnek ki a termelésből megbetegedés miatt.
A jövőben lassulásokra, termeléskiesésekre és a jelenleginél rosszabb helyzetre készülnek a cégek
– mutatott rá Koji László.
Egyelőre nem mennek haza a külföldi munkások, de ha létesítményeket kell leállítani, első körben tőlük válnak meg a cégek, miként a külföldön foglalkoztatott magyarokat is hazahozzák az anyavállalatok a járvány terjedésével. Ez 12–15 ezer fős mozgást eredményezhet oda-vissza.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában is elolvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.