Az előző napi meredek emelkedés után pénteken is jelentősen, 10 százalékot meghaladó mértékben nőtt a kőolaj világpiaci ára a legközelebbi határidős jegyzésekben azokra a reményekre, hogy a kitermelést drasztikusan korlátozó megállapodás révén sikerül megtámasztani az árakat.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség közül
Csütörtökön árrobbanást váltott ki a piacon Donald Trump amerikai elnök azzal a kijelentéssel, hogy nyélbe ütött egy kitermelés-csökkentési megállapodást Szaúd-Arábia és Oroszország között. Trump 10-15 millió hordós csökkentésről beszélt, ami a globális kínálat 10-15 százalékának felel meg. Jelezte azt is, hogy ő nem ajánlotta fel az amerikai olajkitermelés csökkentését.
A szaúd-arábiai vezetés csütörtökön összehívta a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és a vele szövetséges nagy olajexportáló országok rendkívüli ülését, hogy megvitassák az olajpiacon kialakult zavarokat. Az olajkartellen kívüli Azerbajdzsán energetikai minisztere közölte, hogy április 6-ra, hétfőre tervezik a videokonferencia keretében tartandó értekezletet.
Elemzők arra figyelmeztettek, hogy tényleges előrelépésre van szükség, a kitermelőknek hitelt érdemlő módon jelentős mértékű csökkentést kell vállalniuk, különben újra nyomás alá kerülnek az árak.
Az ING holland bank elemzői szerint nehéz elképzelni, hogy az OPEC+ néven is emlegetett csoport – a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének 14 tagállama és a velük szövetséges tíz ország, élükön Oroszországgal – napi tízmillió hordóval fogja vissza a kitermelést, ez túl nagy falat lenne nekik, szükség van más országok csatlakozására.
Az amerikai kormányzat egyik névtelenül nyilatkozó magas rangú tisztségviselője a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy a Fehér Ház nem kéri a kitermelés összehangolt csökkentésére a hazai olajvállalatokat, és egyelőre várja a részleteket Oroszország és Szaúd-Arábia részéről. Trump elnök pénteken tárgyal a nagy amerikai olajvállalatok vezetőivel.
A Brent ára 65,6 százalékkal, a WTI ára pedig 66,5 százalékkal csökkent az első negyedévben. Csak márciusban a hónap elejéről a hónap végére a Brent hordónkénti ára 54 százalékkal, a WTI-é pedig 55 százalékkal esett.
Az olajárak azután omlottak össze, hogy Oroszország és Szaúd-Arábia nem volt képes megegyezni a nagy olajexportáló országok kitermelését korlátozó megállapodás meghosszabbításának feltételeitől. Ráadásul a világméretűvé szélesedett koronavírus-járvány súlyos csapást mért a világgazdaságra, erősen visszavetve az olajkeresletet. Elemzők arra számítanak, hogy a következő hónapokban akár 20-30 százalékkal is csökkenhet az üzemanyagok iránti kereslet.
A megállapodás iránti kételyeket azonban jól tükrözi, hogy pénteken is széles sávban ingadozott a kőolaj ára. Eddigi napi csúcsán a Brent 11,48 százalékos pluszban, 33,38 dolláron, a WTI pedig 6,63 százalékos nyereségben 27,00 dolláron forgott, de az ázsiai kereskedésben nagyon jelentős mínuszok is voltak, napi minimumán a Brent 28,26 dolláron, 5,62 százalékos mínuszban, a WTI pedig 23,52 dolláron, 7,11 százalékos veszteségben is járt.
Csütörtökön napi csúcsán a Brent 47 százalékos pluszban állt, ami a valaha mért napon belüli legerősebb ütem. A WTI több mint 35 százalékos nyereségben is járt, ami a március 19-én mért 36 százalék után a második legjobb adat. A Brent végül 21,02 százalékkal, 29,94 dollárra drágult zárásra, ami kevesebb mint fele a tavaly év végi 66 dolláros árnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.