A jól sikerült első fél év után a 4iG menedzsmentje 20 százalék feletti növekedést vár idén éves szinten és átlagosan 10 százalék felettit a következő években, az EBITDA-rátája pedig 8-10 százalék körül alakulhat középtávon – derül ki a társaság gyorsjelentéséhez csatolt prezentációból.
Nagy-György János, a KBC Equitas részvényelemzője a beszámoló kapcsán a vállalat sikeres alkalmazkodását emelte ki a járvány miatt megváltozott környezethez.
A menedzsment optimizmusát alátámasztja, hogy a június végén lezárt fél évben a technológiai cég bevételei az előző év azonos időszakához mérten 38 százalékkal 20,3 milliárd forintra bővültek, de még ennél is nagyobbra, 20,8 milliárd forintra nőtt a csoport szerződésállománya.
A bevételek növekedési ütemét a bérköltség 94 százalékos megugrása dacára sem haladta meg a működési költségek gyarapodása, ami főként annak köszönhető, hogy az eladott áruk és szolgáltatások beszerzési értéke csupán 28 százalékkal emelkedett.
Mindezen folyamatok eredőjeként 35 százalékkal, 1,36 milliárd forintra nőtt a 4iG EBITDA-ja, míg adózott nyeresége 34 százalékkal, 775 millió forintra hízott.
Nagy-György János az eredményszámok negyedéves dinamikáját is vizsgálva megállapította, hogy a második negyedévben realizált 11,6 milliárd forintos árbevétel 19 százalékkal szárnyalta túl az egy évvel ezelőttit, ami kis lassulást jelent az első negyedévhez képest.
A vállalat eredményessége viszont nagyot javult, a 782 millió forintos negyedéves EBITDA 49 százalékos növekedés a tavalyihoz képest. Az EBITDA-hányad 6,76 százalékra nőtt, ami az elemző szerint erősebb az első negyedéves marzsnál. Hozzátette, a nettó profitsoron látható a legnagyobb előrelépés az áprilistól június végéig tartó időszakban, a 463 millió forintos eredmény 55 százalékot vert 2019. második negyedévére.
A kedvező folyamatokban annak is nagy szerepe volt, hogy az egyes üzletágak közül elsősorban a a nagyobb hozzáadott értéket nyújtó (plusz 3 milliárd forint) és az üzemeltetés (plusz 1 milliárd), valamint az egyéb kategóriába sorolt ügyféltámogatás, infrastruktúra-fejlesztés és a tanácsadás hatott közre a cég növekedésében, míg a hardver- és szoftverértékesítés együttesen csak kis mértékben haladta meg a bázist.
Ügyféltípusonként a bevételek 65 százaléka származik az állami megrendelésekből, míg a KKV-ék 22, a nagyvállalatok pedig 13 százalékot hoztak.
A cégcsoport továbbra sem enged fő célkitűzéséből, hogy a magyar informatikai piac első számú rendszerintegrátorává váljon, és meghatározó szereplője legyen a közép-és kelet európai régiónak. Saját fejlesztésű megoldásokkal kívánnak főleg a szállítási, pénzügyi, egészségügyi, agrár- és energetikai szektorokban terjeszkedni. Akvizíciókra a közép-kelet-európai régióban lehet számítani, míg a nyugat-európai és amerikai cégekkel stratégiai partnerségre törekednek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.