A vártnak megfelelő nyereséget ért el a harmadik negyedévben a Pfizer. A társaság bevétele 12,1 milliárd dollár volt, míg az egy részvényre jutó tisztított profit (EPS) 72 dollárcent lett. A forgalom 4, a nyereség 3 százalékkal mérséklődött éves összevetésben, a devizaárfolyam-hatás ezúttal 104 millió dolláros mínuszt jelentett. A bevétel jelentős hányadát kitevő biopharma-üzletág ugyanakkor jól teljesített, az értékesítés 3 százalékkal nőtt, annak ellenére, hogy a Covid–19-világjárvány a gyógyszergyártó több kulcsmárkáját negatívan érintette.
A pandémia bevételromboló hatását csak a harmadik negyedévre vonatkozóan 500 millió dollárra becsüli a Pfizer.
A járvány miatt visszaesett a kereslet egyes Kínában gyártott gyógyszereikre, és az Egyesült Államokban az elmaradó orvos-beteg találkozók ugyancsak negatívan hatottak az árbevételre.
Az első kilenc hónap adatai láttán a Pfizer megerősítette középtávú előrejelzését:
továbbra is (2025-tel bezárólag) évi 6 százalékos forgalomnövekedéssel kalkulál a cégcsoport.
Frissítették a 2020-as prognózist is, e szerint az éves értékesítési árbevétel a 48,8–49,5 milliárd dolláros sávban alakulhat (a felső értéket 1,1 milliárd dollárral csökkentette a menedzsment), míg a tisztított EPS 2,88 és 2,93 dollár közé eshet. A kilenchavi, 13 milliárd dolláros nettó eredmény terhére az idén 6,3 milliárd dollárt fizetett ki a vállalat a részvényeseinek osztalék formájában, negyedéves bontásban egyaránt 38 dollárcentet minden Pfizer-papír után.
Nőtt ugyan 1,48 dollárról 1,54 dollárra az Eli Lilly részvényenkénti profitja, ám jóval magasabb, 1,74 dolláros EPS-re számítottak az elemzők.
Az értékesítés 5,74 milliárd dollár bevételt termelt, 5 százalékkal többet, mint egy éve (az elemzők 5,91 milliárd dollárra számítottak). A bevétel majdnem ötödét a Magyarországon is engedélyezett, vércukorszint-csökkentésre alkalmazott Trulicity készítmény hozta. A gyógyszer-értékesítés mennyiségben 9 százalékkal bővült, de ezt ellensúlyozta több készítmény árának csökkentése.
A nagyobb volumennek megvolt az ára is, a működési költségek 9 százalékkal emelkedtek, főként marketingre és kutatás-fejlesztésre költött többet az Eli Lilly. Covid–19-cel kapcsolatos fejlesztésekre 125 millió dollár ment el, ami várakozásuk szerint a teljes évre 400 millió dollárra kúszhat fel. Összehasonlításképp:
a magyar állam 400 millió forinttal támogatta a Richtert a Covid-betegek kezelésében ígéretes remdesivir hatóanyag generikus verziójának előállításában. A 2020-as prognózison nem módosítottak, az EPS-t 7,2–7,4 dollár közé várják, 23,7–24,2 milliárd dollár közötti árbevétellel tervezve. Az előre jelzett sáv alsó felébe várja a fő mutatószámok alakulását a konszenzus.
Örülhettek tegnap a szektortárs Merck befektetői, a vállalat a vártnál magasabb negyedéves profitról számolt be, és ami még fontosabb, az éves eredménytervet is felfelé módosította. A gyógyszer-értékesítések 2 százalékkal emelkedtek, a 11,3 milliárd dolláros forgalom alakulásában nagy szerepe volt a cég rákellenes gyógyszerének, a Keytrudának (a készítményt előrehaladott stádiumban lévő, áttétes, vagy más kezelésekre nem reagáló daganatos betegségek kezelésére alkalmazzák), az eladások 21 százalékkal emelkedve 3,7 milliárd dollárt tettek ki.
A Merck bakteriális tüdőgyulladás elleni vakcinája iránt is megugrott a kereslet, sok ember beoltatta magát, hogy legalább ezt a betegséget elkerülje. A társaság EPS-e 1,74 dollár lett, szemben az 1,45-os konszenzussal. A reméltnél jobb eredmény láttán a menedzsment a korábbi 5,63–5,78 dollárról 5,91–6,01 dollár közé emelte a teljes évi, egy részvényre jutó profitvárakozását.
Az európai gyógyszermultik közül a svájci Novartis jelentett tegnap: a 12,26 milliárd dolláros háromhavi bevételből 1,94 milliárd dollár nyereséget sikerült elérnie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.