BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az olajpiaci ralira még várni kell

Hiába az elmúlt napok eufóriája a tőke­piacokon, a pozitív járványügyi és vakcina­híreknél többre van szüksége az olajnak a tartós és nagyarányú dráguláshoz.

Az Európában irányadó Brent kőolajfajta hordónkénti ára 44 dollár fölött járt tegnap, utoljára szeptember közepén, a járvány második hullámának elején volt hasonló szinteken a jegyzése, és a Világgazdaságnak nyilatkozó szakértő szerint huzamosabb ideig nem is várható a mostaninál lényegesen magasabb olajár. Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője lapunknak megjegyezte, hogy az elmúlt napok piaci optimizmusa önmagában kevés a további érdemi dráguláshoz.

A hatásos vakcináról és a járvány esetleges enyhüléséről szóló kedvező hírek legfeljebb az 50 dolláros hordónkénti szintig emelhetik az olaj árát, innen hosszabb távon akkor nőhet tovább, ha valóban elérhető lesz egy hatékony készítmény a koronavírus ellen, és széles körben megkezdődik a lakosság beoltása

– hangsúlyozta a szakértő, hozzátéve, hogy ez a legkedvezőbb forgatókönyv esetén jövő nyáron várható.

Fotó: Getty Images

Ezzel párhuzamosan az olajpiac kínálati oldalán is egyre feszültebb a helyzet.

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) november végi tanácskozásán a januártól érvényes kitermelési szintekről kellene dönteni, de már most vita van a tagországok között. A korábbi várakozás szerint kétmillió hordóval emelte volna a kartell 2021 elejétől az engedélyezett napi kitermelési szintet, ám a hét közepén az OPEC soros elnökségét ellátó Algéria energetikai minisztere már arról beszélt, hogy a jelenleg napi 7,7 millió hordóval csökkentett kitermelési kvótát további kétmillió hordóval szűkíthetik januártól.

Az Erste elemzője szerint a következő napokban az olajkartell döntése körüli spekuláció hathat leginkább a nyersolaj árfolyamára. A legtöbb körülmény arra utal, hogy az OPEC és szövetségesei aligha növelik majd a kitermelést, hiszen a polgárháborús helyzet oldódásával Líbia olajtermelése hamarosan ismét eléri a napi egymillió hordót, és az iráni export sorsa is kérdéses, mivel Joe Biden megválasztott amerikai elnök jelezte, hogy felülvizsgálná a perzsa állam elleni szankciókat, így Irán visszatérhetne a nemzetközi olajpiacra.

Közben a Nemzetközi Energiaügynökség tegnap megjelent havi olajpiaci jelentése szintén azt a nézetet erősíti, hogy az olajipar fundamentumai érezhetően csak a jövő év folyamán javulnak. A párizsi székhelyű ügynökség szerint csupán találgatni lehet, milyen mértékben és mennyi idő alatt segíti egy esetleges vakcina a gazdasági visszarendeződést. Úgy látják, hogy az ellenanyag megjelenése 2021 első felében érdemben még nem érezteti majd hatását az olajpiacon.

A hét közepén az OPEC is kiadta novemberi elemzését a szektorról. Ebben csökkentette a 2021-re vonatkozó globális olajkeresleti előrejelzését.

A járvány újabb fellángolásának hatásai miatt jövőre napi 96,26 millió hordós fogyasztást becsülnek. Ez 6,25 millió hordóval több az idei évre várt átlagnál, ám a korábbi prognózisuknál 300 ezer hordóval kevesebb.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.