Az algériai energetikai miniszter szerdán kijelentette, hogy az OPEC+ csoport meghosszabbíthatja a jövő évre vagy növelheti a kőolaj kitermelésének visszafogását, ha a piaci körülmények ezt diktálják.
A 23 tagú csoport – a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamai és szövetségeseik, élükön Oroszországgal – arra készül, hogy
januártól napi kétmillió hordó körüli szintre mérsékeli az augusztus óta érvényes napi 7,7 millió hordós vállalását.
Abdel-Madzsíd Attar, a soros OPEC-elnök Algéria energetikai minisztere a gázexportáló országok szakminisztereinek videós konferenciáján kifejtette: az OPEC kész szövetségeseivel együtt megtenni a megfelelő lépéseket, hogy proaktívan és hatékonyan reagáljon a piaci helyzetre. Ez magában foglalja a kitermelés korlátozására vállalt kötelezettségek emelését és meghosszabbítását 2021-re.
Attar a múlt héten közölte, hogy támogatja a jelenlegi szinten történő hosszabbítást a jövő évre, és az OPEC+ csoport következő ülésén döntést kellene hozni egy hat hónapra szóló vállalásról. Más források azonban jelezték, hogy fontolgatják egy három hónapos időszakra, azaz március végéig szóló hosszabbítás lehetőségét.
A szaúd-arábiai energetikai miniszter hétfőn úgy fogalmazott, hogy miként korábban is, finomhangolásokkal tető alá hozhatnak egy megállapodást, ha létrejön a konszenzus a csoportot alkotó országok között.
Az OPEC+ csoport szakminiszterei november 30-án és december 1-jén tartják szokásos fél évenkénti tanácskozásukat.
Az OPEC szerdán kiadott szokásos havi jelentésében csökkentette a jövő év globális olajkeresletére vonatkozó előrejelzését a koronavírus-járvány fellángolása miatt.
Az olajkartell várakozásai szerint 2021-ben napi 96,26 millió hordóra rúghat a globális kereslet, ami ugyan 6,25 millió hordóval nagyobb az ideinél, ám az előző hónapban közölt prognózishoz képest 300 ezer hordóval kevesebb.
A kőolaj világpiaci ára több mint 10 százalékkal nőtt a héten, miután a Pfizer amerikai gyógyszergyártó hétfőn bejelentette, a BioNTech német biotechnológiai vállalattal közösen fejlesztett vakcinája több mint 90 százalékos hatékonysággal előzte meg a súlyosan fertőző Covid-19 betegség kialakulását. Az OPEC álláspontja szerint „egy hatásos és széles körben elérhetővé tett védőoltás” támogathatja a gazdaság fellendülését 2021 első felében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.