Nemcsak Európában, hanem Magyarországon is a Synlab a legnagyobb labordiagnosztikai szolgáltató. A 36 országban jelen lévő cégcsoport mintegy 25 ezer munkavállalót foglalkoztat, több mint kétmilliárd eurós éves árbevételt realizál, ami mögött hozzávetőleg 500 millió elvégzett vizsgálat áll. Itthon a Synlab Hungary Kft. sikerén a legutóbbi cégadatok szerint 968 szakember dolgozik, a 18,4 milliárd forint tavalyi forgalom 30 százalék feletti növekedést tükröz, miközben a kétmilliárd forintot meghaladó profit az egy évvel korábbi bázisidőszak durván két és félszerese.
„Üzletileg a Covid-válság hozadékaként tekintenek sokan a PCR-tesztekre, mi nem. A 6000 négyzetméteres csepeli központunkban felépített, jelentős mikrobiológiai és kémiai laboratóriumi háttérrel kötelességünknek éreztük a járvány kezdetekor, hogy segítsünk, magától értetődő volt, hogy felajánljuk a teljes kapacitásunkat az állami szektornak” – mondta a Figyelőnek Póda Tamás, a Synlab kereskedelmi és marketingigazgatója. Büszkék arra, hogy egyetlen magánszolgáltatóként kaptak megbízást a Nemzeti Népegészségügyi Központtól, ezzel együtt a járványügyi működéssel járó jelentési kötelezettség nem volt újdonság számukra, hiszen az a pandémia előtt is a mindennapi működésük része volt.
Míg másutt egymást érték az elbocsátások, náluk újabb szakembereket kellett felvenni: az ősszel plusz 50 pozíciót nyitottak és töltöttek be.
Mielőtt azonban bárki is azt hinné, hogy a koronavírusteszteknek tudható be a dinamikus bővülés, a szakember jelezte: ez tavaly 300 ezer vizsgálatot jelentett esetükben a mintegy 50 millió egyéb mellett. Felidézte, hogy a PCR metodikája egyáltalán nem volt ismeretlen számukra, miután a humán papillomavírus (HPV) vizsgálatai is hasonlóan zajlanak. „Alapvetően át kellett csak állítani a gépeket, igaz, szükséges volt bővíteni is a kapacitást, hogy nagyobb volument tudjunk ellátni” – mutatott rá Póda Tamás. Ugyanakkor az elvégzett vizsgálatok számában mutatkozó nagyságrendi különbség is azt támasztja alá, hogy sokan fordultak a magánellátáshoz, miután az állami egészségügy lehetőségei az utóbbi időszakban igencsak le voltak korlátozva. Ezt azzal támasztotta alá, hogy a 3500 szerződéses partnerük táborában – amelyben kis lakásrendelők ugyanúgy vannak, mint nagy magánklinikák – látványosan megugrott az aktív beküldők száma: a korábbi 1300-1400-as tartományból 1700-1800 fölé kúszott a mutató.
Nagy változást hozott a humándiagnosztikai partnerek összetételében az elmúlt három-négy év.
Póda Tamás 2017 óta a Synlab felsővezetője, míg a belépésekor 60-40 százalékos túlsúlyban voltak az állami megrendelések, azóta megfordult ez az arány a magánszféra javára. Az utóbbi növekedéséhez a magánegészségügy egészének a térnyerése mellett az is nagyban hozzájárult, hogy a mintavételi hálózat felépülésével jóval elérhetőbb laboratórium lett a Synlab. Négy esztendővel ezelőtt csak 15-20 helyen voltak megtalálhatók a szolgáltatásaik, ma már viszont csaknem 100 ponton. A bővítést szisztematikus brandépítés kísérte, minden lehetséges eszközzel azt célozták meg, hogy a Synlabot ismertté tegyék azoknak a potenciális partnereknek a körében, amelyek az orvosi diagnosztika terén is magas elvárásaik vannak.
Jelentős hatással volt a Synlab hazai működésére is, hogy az anyacég április 30-án belépett a Frankfurti Értéktőzsdére, nagy siker volt, hogy az első négy órában kétmillió eurós kereskedés valósult meg. Multiasodó környezetként jellemezte a magyar leányvállalatot Póda Tamás, kiemelve, hogy szakmailag mindig is a topon volt a laboratórium, de e mögé a szervezeti felépítésnek is fel kellett nőnie. A Synlab a világ harmadik legnagyobb humán egészségügyi laboratóriumi hálózatát működteti, és bár a szakemberek négy kontinens 36 országából osztják meg egymással a tapasztalatokat, a magyar részleget a top 5-ben tartják számon a német központon túl a francia, az olasz és a spanyol részleg társaságában. A kereskedelmi és marketingigazgató megítélése szerint az élmezőnybeli tagság egyrészt a nagy volumenben alkalmazott innovatív eljárásoknak, másrészt a sportdiagnosztikai részleg térnyerésének köszönhető.
Mérföldkő volt, hogy idén márciusban a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) hivatalos laboratóriumi szolgáltatója lett a Synlab,
így a már zajló, és augusztus 8-ig tartó tokiói olimpiára való felkészülésben a vállalat sportdiagnosztikai részlege is fontos szerepet vállalt. Az együttműködés jegyében a Synlab speciális laborvizsgálatokkal és szakértőkkel állt az ötkarikás játékokra készülő sportolók rendelkezésére. Póda Tamás kifejtette, hogy ezeknek a vizsgálatoknak a segítségével teljes kép kapható a sportolók egészségi állapotáról, előre jelezhetők bizonyos sérülések, megelőzhetők betegségek és hiányállapotok. Abban az értelemben is speciális területként jellemezte ezt a közeget, hogy a sportolók bioritmusa, anyagcseréje, tápanyagigénye jelentősen eltér az átlagtól.
A 21. századi élsportban a sportdietetika a felkészülés elengedhetetlen része: egy jól kialakított, egyéni sajátosságoknak megfelelő étrenddel például elősegíthető az izomzat, az ízületek vagy éppen a kötőszövetek regenerációja, növelhető az állóképesség, és támogatni lehet az izomtömeg fejlődését. A márciusi bejelentés óta a cég 10 sportági szakszövetség 78 kvótás versenyzőjének felügyelte a felkészülését. Értelemszerűen 300 ezer szabadidősportoló nem kaphat külön-külön akkora figyelmet, mint egy olimpikon, éppen ezért az őszi időszak egyik nagy dobása lehet a Synlabtól, hogy az eddigi tudásra, tapasztalatra építve, mesterséges intelligencia segítségével autamatizálnák a sportdiagnosztikát az átlagemberek számára.
A teljes cikk a Figyelő legújabb számában olvasható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.