A Bosch számára már rendszeresen használatos „eszköz“ a mesterséges intelligencia (MI), jelenleg legfőképpen a generatív MI és az úgynevezett alapmodellek (Foundation Model; FM) alkalmazását teszteli a gyártási folyamataiban. „A cég várakozásai szerint ezzel a jelenlegi hat-tizenkét hónapról csupán néhány hétre rövidíthető az MI-alkalmazások megtervezésétől az üzembe helyezésükön át, egészen a termelés felfuttatásáig terjedő időszak“ – derül ki a vállalat tájékoztatójából.
A vállalatcsoport két németországi üzemében már elindította első olyan projektjeit, amelyek során a generatív mesterséges intelligencia alkot szintetikus képeket.
A tervek szerint a sikeres kísérleti szakaszt követően a Bosch minden telephelyének – így a magyarországiaknak is – felkínálja majd a szintetikus adatok generálásának a lehetőségét.
„A Bosch csaknem minden második gyára már ma is alkalmaz mesterséges intelligenciát a termelésben. A generatív MI segítségével nem csupán a már meglévő megoldásokat fejleszthetjük tovább, hanem megteremthetjük az alapokat a technológia elterjesztéséhez is gyártási hálózatunkban” – hangsúlyozta Stefan Hartung, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának elnöke. Hozzátette, a lépésnek komoly gazdasági okai is vannak: a gyár méretétől és a termelés típusától függően a mesterséges intelligencia segítségével termelékenységnövekedés, valamint jelentős költségmegtakarítás érhető el.
„A generatív mesterséges intelligencia újabb mérföldkő az MI fejlődésében, új szintre emeli a modern gyártási folyamatokat” – utalt rá Tanja Rueckert digitális igazgató, a Bosch igazgatóságának tagja. Ennek során a vállalat saját szakértelmére alapozhat, a generatív mesterséges intelligencia szoftvermodelljeit ugyanis a társaság kutatás-fejlesztése alkotta meg, most pedig a gyáraik alkalmazzák is a gyakorlatban.
A Bosch magyarországi telephelyein is számos területen használja a mesterséges intelligenciát, a technológia a legfontosabb szerepet a gyártási folyamatok során tölti be,
például a gyártás optimalizálásához szükséges adatelemzéseknél, egyes folyamatok optikai ellenőrzésénél vagy a gyártósori berendezések karbantartásának tervezésénél – sorolta a közlemény.
Az ELTE-n már van mesterséges intelligencia ipari tanszékA Bosch Magyarországon komplex felsőoktatási együttműködéseket, innovációs környezetet épít. Ennek egyik elemeként hozták létre az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Informatikai Karán Magyarország első mesterséges intelligencia ipari tanszékét. Emellett a Bosch Rexroth és az ELTE egyedülálló együttműködés részeként közösen dolgozik egy olyan roboton, amely mesterséges intelligenciát használva automatizálja a beérkező alkatrészek kicsomagolását. Ez jelenleg még egy manuális folyamat, amelyről egy kamera segítségével képeket rögzítettek. Ezek a képek szűrés, szortírozás és címkézés után szolgáltak alapul a mesterséges intelligencia modell tanításához. A szakemberek ezt követően azon dolgoznak majd, hogy ez a megoldás a laborkörnyezeten túl a gyártási folyamatban is teljeskörűen működjön. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.