Mobilok az iskolákban: új probléma gyerekek-szülők-nagyszülők új nemzedékei és az iskolák számára, a jó gyakorlatokat világszerte ezekben az években kezdik kialakítani. Magyarország világtrendhez csatlakozott, amikor a mobiltelefon-használat korlátozásával indította a 2024–2025-ös iskolai szezont. Miről és hogyan folyik a vita más országokban, és mit tesznek? – ezt áttekintve derül ki: a kérdés magyar átpolitizálása kivétel.
A probléma csak abban az értelemben új, hogy csak a legutóbbi másfél évtizedben terjedt el olyan mértékben az okostelefon, hogy már szinte minden gyereknek van egyre több országban.
Amint a mintegy két évtizede hódító okostelefonok elődei elterjedtek – a 90-es évekre a sima mobiltelefonok, sőt még előbb a csipogók –, mindjárt felvetődött a kérdés, miképpen kezelje őket az iskolák házirendje.
A természetes reakció – bár az új eszközök hasznait szinte senki sem tagadta – valamiféle korlátok kialakítása.
Már a csipogók is tiltásba futottak. A Washington Post cikke 1988-ban indította el a lavinát: felhívta rá a figyelmet, hogy elharapódzott a csipogók használata a kábítószer-kereskedelemben. „Hogy mondjuk a diákoknak, hogy »csak mondj nemet«, ha egyszer az övükön hordják az illegális kábítószerek legnagyobb szimbólumát?” – fogalmazott akkor egy tanár. Az amerikai iskolák, városok, államok és a szenátus gyorsan reagáltak – tiltottak. New Jersey-ben 18 év alatt tilos lett pagert használni, a törvényszegők pedig akár hat hónap börtönbe kerülhettek. Ha nem is ekkora szigorral, az Egyesült Államokban az okostelefonokat illetően hasonló folyamat zajlik –
már több mint egy évtizede vannak törekvések a tiltásokra, egyre több helyen be is vezetik ezeket, és sorban születnek a szigorú szabályozások az amerikai iskolákban.
Magyarországon nem az időjárás lett a tanévkezdés legforróbb témája, és a mobiltiltásra eltérő lett a reakció más országoktól.
Az, hogy az iskolai tiltás éles vitákat vált ki, nem egyedi. Ezt a nemzedéki-technológiai-társadalmi problémát átideologizálni-átpolitizálni azonban ritkaság.
Magyarországon a tiltás még tüntetéshez is vezetett, baloldali ellenzéki politikusok pedig azzal a javaslattal reagáltak, hogy a parlamentben is tiltsák be a mobiltelefonokat. A demonstrációi során hasonlóan komolytalan eszközökkel operáló PDSZ tanárszakszervezet alkotmányossági aggályokra hivatkozva torpedózná meg a szabályt, hogy az iskolákban reggel be kell gyűjteni a mobiltelefonokat.
A szabadságjogokra való hivatkozás másutt is előfordul, de ez a vita nem szokott ideológiai-politikai jelleget ölteni.
Franciaországban az a liberális Emmanuel Macron elnök vezetett be iskolai tiltást, akinek a felesége pedagógus. Az amerikai államokban, ahol egyre terjednek a korlátozások, legutóbb Kalifornia, New York és Virginia kormányzói léptek – az első kettő demokrata. A szövetségi tiszti főorvos Vivek Hallegere Murthy visszatérően szólít fel lépéseket a gyermekek megvédéséért a közösségi média ártalmaitól, az UNESCO pedig konkrétan a telefonok kitiltását javasolta. „Az okostelefonok eltávolítása Belgiumban, Spanyolországban és az Egyesült Királyságban kimutatottan javította a taneredményeket” – olvasható az ENSZ-ügynökség honlapján.
Miután egyre több olyan évfolyam kezdi – sőt immár végzi – el az iskolát, amelyekben már szinte minden gyereknek van okostelefonja, Amerikától Európán keresztül Ázsiáig rengeteg negatív tapasztalat halmozódott fel a tanórai fegyelem megbontásától a szünetben félrevonuláson keresztül a telefon segítségével végrehajtott iskolai zaklatásig.
Ezek sok országban rendszeres sajtótémává váltak, így nehéz ideologizálni-politizálni a dilemmát. A korlátozások mellett érvelők szerint a korlátozás nem csak az órákat teszi hatékonyabbá: a gyerekek a társaikra is jobban figyelnek, és többet foglalkoznak egymással.
A skála a mobilok táskában tartásától a totális kitiltásukig terjed, az ellenérvek pedig jórészt arra koncentrálnak, hogy a telefonok a tanulást szolgálják (holott helyettesíthetők más eszközökkel).
Vitatéma, milyen mértékben legyen érvényesíthető az iskolai autonómia a döntésekben, az iskolai házirend mit engedjen, és mit nem. Egy főleg Amerikára jellemző, szomorú ellenérv: a tragikus iskolai lövöldözések sorozata után sok szülő állandó kapcsolatot szeretne a gyerekével.
Korlátozást sokféle mértékben és módon vezettek be az évek során, a jó gyakorlatok tehát kialakulóban vannak, a szigorítást tervezőknek már van kitől tanulniuk.
Világmércét azonban nem szült a világtrend. Az oktatási módszerekről és keretekről sokféleképpen gondolkodnak a világban, miközben a technológiák folyamatosan változnak.
A Pew 2023-ban végzett amerikai felmérése azt mutatta: a középiskolai tanárok 72 százaléka az egyik legnagyobb problémának gondolja a mobiltelefonokat a tanteremben. Az Országos Oktatásstatisztikai Központ szerint az állami iskoláknak már 76 százaléka tiltja a telefonok nem oktatási célú használatát.
A kansasi Ewing Marion Kauffman iskolában például ma már az osztálytermekben szekrénydobozokba zárják a telefonokat, miután tavaly egy pilotprogram kimutatta, hogy egy kilencedikes osztály telefonmentes diákjai az iskola legjobb jegyeit szerezték – írta a napokban a CBS News. New York lassan halad, de eldöntött az irány, Kaliforniában a nyár végén a demokraták és a republikánusok egyetértésével hozták meg a tiltó jogszabályt. Floridában már államszerte léptek 2023-ban, az ősztől kezd Michigan, Indiana és Ohio jogszabályai pedig idén születtek.
Olaszországban már 2007 óta vannak érvényben korlátozások a telefonok nem oktatási célú használatára, a mostani tanévtől azonban jelentősen szigorítottak, és most már semmilyen használat nem megengedett az iskolákban.
Érvelnek többek közt az iskolai zaklatás megelőzésével – erre másutt is bőven van példa, például a messzi Dél-Koreában –, illetve Giuseppe Valditara oktatási miniszter az X-en az UNESCO ajánlására is hivatkozott.
Teljes listát nem állítottunk össze, Európára koncentrálva csak néhány további példát említenénk.
Angliában februárban a kormány adott iránymutatást a tiltásra, amit az iskolák jelentős részében egyébként már addig is alkalmaztak. A telefon elkobzása törvényes lehetőség. Hollandiában januártól tilos a diákoknak a mobiltelefonok használata, sőt az Ipadeké, okosóráké és más eszközöké is. A tiltás mellett van Mette Frederiksen dán miniszterelnök is. Szaporodnak a tiltó iskolák Horvátországban, már van ilyen Splitben, Zágrábban, Eszéken és Rijekában. Az ötödik osztályig Szlovákiában tiltottak a mobilok, miközben a cseheknél nagy vita folyik.
Finnországban tavaly kaptak felhatalmazást az új jobboldali kormánytól a tanárok a tiltásra a 7–15 évesek számára: nem vehetik elő a táskából a telefont. Franciaországban hat évvel ezelőtt tettek korlátozó lépést, Macron elnök kormányzásának kezdetén, jelenleg a teljes tiltás tesztelése folyik 200 középiskolában, az országos bevezetés januárban várható. Friss csatlakozó szeptembertől Görögország: itt aki megsérti a szabályt, egy napra kitilthatják az iskolából, többszöri kihágás esetén pedig több napra is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.