Az OPEC napi 1 millió hordóval kívánja visszafogni a termelést a jövő évtől. Az erről szóló döntést a szervezet december 6-ikai ülésén tervezik aláírni.
Röviddel 16.45 óra előtt az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 3,93 dollár (6,28 százalék) csökkenéssel, 60,97 dolláron állt.
A Brent ára utoljára tavaly október elején állt hordónként 61 dollár alatt.
A kőolaj ára október első felétől szinte folyamatosan gyengül, azóta a Brent hordónkénti ára mintegy 28 százalékkal csökkent.
Pénteken délután két óra körül a másik vezető globális olajféleség, a nyugati féltekén irányadó WTI hordónkénti ára 2,47 dollár (4,52 százalék) eséssel, 52,16 dolláron állt.
A kőolaj ára a befektetőknek arra az aggodalmára emelkedett jelentősen októberben, hogy az Irán ellen újra életbe lépő amerikai büntetőintézkedések miatt jelentős olajmennyiség esik ki a globális kínálatból, ami a tartalékok leapadásához, egyes régiókban pedig akár hiányhoz vezethet.
Még életbe sem léptek az Iránnal szembeni amerikai szankciók, a legnagyobb olajtermelők, mint például Szaúd-Arábia, Oroszország és az Egyesült Államok felpörgették termelésüket, hogy ellensúlyozzák a kieső iráni kőolajat.
Csakhogy az iráni olajipart november 4-től sújtó szankciók a vártnál kevésbé lettek szigorúak, így például az Egyesült Államok hat hónap haladékot adott az iráni olaj legnagyobb vásárlóinak, így a kínálat kevésbé szűkült.
Mindez azt eredményezte, hogy komoly túlkínálat jelentkezett a piacon, és emiatt gyorsan csökkenni kezdett az olajár.
Olcsóbb a kőolaj és a tankolás is kevesebbe kerül. A Moody's Magyarország államadós-besorolását vizsgálja pénteken. VG-reggel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.