BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hamarosan Katarból is jöhet földgáz Magyarországra

Megkötötték a politikai megállapodást, amelynek alapján vállalatközi tárgyalások indulhatnak a katari földgáz esetleges jövőbeli vásárlásáról az MVM és a QatarEnergy között.

Létrejött a politikai megállapodás, amelynek értelmében vállalatközi tárgyalások indulhatnak a katari földgáz jövőbeli vásárlásáról az MVM és a QatarEnergy között 

– jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Dohában. 

Fotó: Borsos Mátyás / Szijjártó Péter / Facebook

Szijjártó szerint Európa súlyos energiaellátási válsággal néz szembe, ennek megoldásához pedig a kifejezetten elhibázott olaj- vagy gázársapka sem visz közelebb. 

A megoldás egyértelmű kellene, hogy legyen: minél több földgáz jut vagy jutna el az európai piacra, annál biztosabb és biztonságosabb lenne Európa ellátása, és annál alacsonyabb áron tudnánk vásárolni 

– mondta. 

Az újabb források bevonását sürgetve emlékeztetett, hogy Katar a világ harmadik legnagyobb földgáztartalékával büszkélkedhet, a cseppfolyósított földgáz (LNG) exportjában pedig a globális ranglista második helyén áll,

a közel-keleti ország ráadásul fejlesztéseket hajt végre a kitermelés és a szállítási kapacitások terén. Szijjártó Péter arról számolt be, hogy szerdán megkötötték a politikai megállapodást, amely alapján vállalatközi tárgyalások indulhatnak a katari földgáz esetleges jövőbeli vásárlásáról az MVM és a QatarEnergy között. 

A miniszter kiemelte, hogy itt az Európai Uniónak is szerepe van, mivel infrastrukturális fejlesztésekre van szükség ahhoz, hogy a dél-európai vagy délkelet-európai LNG-terminálokból nagyobb mennyiségű földgáz érkezhessen Magyarországra. Közölte, véglegesítették a beruházások kölcsönös védelméről szóló megállapodást, ami a katari befektetések hazánkba vonzásában fontos lépés lehet. Hozzátette: tavaly megdőlt a kétoldalú kereskedelem rekordja, elérve a 60 millió dollárt, és az idén is folytatódott a bővülés. 

Üdvözölte, hogy Budapest és Doha között közvetlen légi összeköttetés van a hét szinte minden napján, és rámutatott, hogy a kihívásokkal szembenéző idegenforgalmi szektornak nagy szüksége van a turisták számának növekedésére.  Fontosnak nevezte az energiabiztonság és a gazdaság szempontjából, hogy az EU szorosabbra fűzze kapcsolatait a Perzsa (Arab)-öböl országaival, és szavai szerint ennek az alapja a kölcsönös tisztelet kell legyen. 

Ha kioktató, lenéző, leckéztető stílussal közelítünk a katariakhoz, akkor abból nem lesz kölcsönös előnyökön alapuló együttműködés 

– mondta.

Napokon belül Bukarestbe utazik Orbán Viktor, fontos szerződést ír majd alá

Azerbajdzsánból Grúzián és Románián keresztül érkezhet áram Magyarországra és az EU más tagállamaiba.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.