Magyarország volt Románia fő partnere az áramkereskedelemben 2022-ben – mutatott rá a román Economica.net gazdasági portál a január–novemberi adatokra alapuló, hétfőn közzétett elemzésében. Románia 2019 óta nettó áramimportőr, és ez a helyzet tavaly sem változott. A statisztikai intézet adatai szerint 2022 első tizenegy hónapjában Románia 7,85 terawattóra elektromos energiát importált, míg az export 6,54 terawattóra volt, tehát az országos fogyasztás 1,3 terawattórával haladta meg a termelést.
Az áramexport legnagyobb része, 3,4 terawattóra Magyarországra irányult,
míg a legtöbb áram, 5,11 terawattóra Bulgária felől érkezett Romániába. Magyarország és Románia viszonylatában a teljes forgalom 5,3 terawattóra volt.
Románia átlagban megawattóránként 289 eurós áron vásárolta az áramot,
az export átlagára 249 euró volt.
Az áramkereskedelem 640 millió euróval járult hozzá a román külkereskedelmi mérleg rekordértékű deficitjéhez.
Románia 52,7 terawattóra villanyáramot termelt 2022 első tizenegy hónapjában. Ebből 19,3 terawattóra energiát a hőerőművek állítottak elő, a vízerőművek 14, a cernavodai atomerőmű 10,2, míg a nap- és szélerőművek 9,2 terawattóra áramot termeltek. A vízerőművek a teljes energiamennyiség 26,5 százalékát adták, bár a beépített teljesítmény tekintetében a részesedésük 35,3 százalék.
A nap- és szélerőművek beépített teljesítménye 23,5 százaléka az országos termelési kapacitásnak, azonban a megtermelt árammennyiségnek csak a 17,4 százalékát adták tavaly.
Az egyetlen romániai atomerőmű, a cernavodai ellenben magasan túlteljesített, a termeléshez 19,3 százalékkal járult hozzá, bár a beépített teljesítménye az országos értéknek mindössze 7,5 százaléka.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.