Az idei első fél évben 416 tonna dúsított uránt vásárolt Oroszországtól az Egyesült Államok, 2,2-ször többet mint tavaly, amikor az év első felében csak 188 tonnát szerzett be az orosz nyersanyagból. Ez a 418 tonnás 2005-ös érték óta rekord, míg az adásvétel hozzávetőleg 700 millió dolláros értéke 2002 óta nem látott érték – írja a Magyar Nemzet.
Mindez azt is jelenti, hogy
az amerikai import közel harmadát (32 százalékot) tett ki az orosz dúsított urán.
Tavaly az amerikai áramtermelés mintegy 18 százalékát tette ki a nukleáris energia a Statistical Review of World Energy adatai szerint, ami több mint 812 milliárd kilowattóra, nagyjából a paksi atomerőmű termelésének 50-szerese.
Moszkva egyébként csak 235-ös tömegszámú dúsított uránt szállít Amerikának. Ez az egyetlen hasítható izotóp, amely az atomreaktorok üzemanyagaként szolgál. Ugyanakkor a rekordforgalom arra is utalhat, hogy az amerikai erőművek üzemeltetői arra számítanak, hogy hamarosan az uránnal szemben is szankciók várhatók és igyekeznek betárazni az üzemanyagból.
Azonban nem csak az Egyesült Államok, hanem
az Európai Unió egyes országi is jelentős mennyiségű orosz nyersanyagot vásárolnak az orosz uránból.
Mint azt mi is megírtuk, tíz év óta tavaly, vagyis már a háború kitörése után először érkezett Franciaországba Oroszországból Remix üzemanyag, ami gyakorlatilag újrahasznosított uránt takar. Tehát a kiégett francia fűtőanyagot Oroszországban teszik újra használhatóvá, melyet az állami EDF cruas-i erőművének reaktora használt üzemanyagként.
Brüsszelben egyébként azzal vádolják a franciákat, hogy Magyarország mögé bújik, amikor az orosz urán szankcionálásának kérdése felmerül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.