A 65 év felettieknek fenntartott, 9 és 12 óra közti védett vásárlási idősáv kivezetésével élénkült a forgalom az áruházakban – derült ki a Világgazdaság körképéből, amely élelmiszer-kiskereskedelemmel foglalkozó szuper- és hipermarketek és diszkontok megkérdezésén alapult. Van olyan üzletlánc, ahol a korlátozás múlt szerda éjféli feloldása óta a vásárlószám 10 százalékkal nőtt, az értékesítés viszont csak 6-8 százalékkal. Ez azt jelenti, hogy csökkenő vásárlói kosárérték mellett emelkedik a tranzakciószám, de volumenben és értékben is jelentős még az elmaradás a veszélyhelyzet előtti időszakhoz képest. Lapunk kérdésére több helyen elmondták, hogy
forgalmi szempontból jókora különbségek mutatkoznak a budapesti és a vidéki áruházak között: a fővárosban ugyanis számottevő kiesést okoz a kasszákban a turisták távolmaradása.
Miközben rendre éket ver a hazai tulajdonú és a külföldi hátterű hálózatok közé a legtöbb szakpolitikai kérdés, mint például a plázastop vagy a különadó megítélése, az időseknek fenntartott háromórás idősávval kapcsolatban azonban egységesen fejezte ki aggályait a kiskereskedelmi szakma.
A veszélyhelyzet lejárta után a szakmai szervezetek és az áruházláncok hétköznap három- helyett kétórás sávot javasoltak fenntartani az időseknek (hétfőtől péntekig reggel nyolctól tíz óráig látogathatták volna az üzleteket), hétvégére pedig a korlátozás feloldását kérték. Ez ügyben a szakmai szervezetek több szaktárcánál lobbiztak, az Agrárminisztériumnál és az Innovációs és Technológiai Minisztériumnál is. A megfontolás mögött az a lényegében általános tapasztalat állt, hogy a 65 év felettieknek fenntartott időszak első felében valóban sokan éltek a lehetőséggel, a másodikban viszont kongtak a boltok az ürességtől.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.