A 2017. őszi, 3,4 százalékos piaci konszenzushoz képest 1,2 százalékponttal lehetett magasabb a gazdasági növekedés 2018-ban – derült ki a Pénzügyminisztérium (PM) összefoglalójából. Mivel a Világgazdaság konszenzusa is az elemzők véleménye alapján készül, ezért az eltérés az esetünkben is jelentős, a nekünk nyilatkozó elemzők 3,7 százalékos bővülést prognosztizáltak, míg a legfrissebb adatok szerint 4,6 százalék körüli emelkedést könyvelhetett el a magyar gazdaság tavaly. Ez az adat egyébként megegyezik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előrejelzésével, ami a 2017. szeptemberi inflációs jelentésben jelent meg.
A legpontosabb elemzői csapat a Kopint-Tárkié volt, akik kereken négyszázalékos bővülésre számítottak, de még itt is jelentős, 0,6 százalékpontos lehetett az eltérés. Az Erste Bank és a Goldman Sachs (GS) adta a legpesszimistább prognózist, ők mindössze 3,4 százalékos GDP-emelkedést vártak. A 2017. tavaszi számok arról tanúskodnak, hogy a GS ekkor még csupán 2,7 százalékos bővülést jelzett, ami majdnem 2 százalékpontos alulbecslése lehet a 2018-as növekedésnek.
Lapunk összesítései szerint a tavaly februári, 3,7 százalékos konszenzus, a gazdaság jó teljesítményének köszönhetően májusra 0,3 százalékponttal 4 százalékra emelkedett, majd augusztusra elérte a 4,2 százalékot, ami már csupán 0,1 százalékpontos eltérés a PM előzetes, 4,3 százalékos várakozásához képest. Tavaly ősszel már az is világossá vált, hogy a 2017-es növekedést túlszárnyalhatja a 2018-as, az elemzők ekkor már 4,4 százalékos bővülést jeleztek, azonban már többen hangsúlyozták, hogy a növekedés elérte a csúcsát, és folyamatosan lecseng majd a következő negyedévek során. Ugyan a negyedik negyedéves adatra csaknem egy hónap múlva derül fény, a lapunk által kérdezett elemzők a PM 4,6 százalékos bővülést jelző, decemberben készített előrejelzésénél is gyorsabb GDP-emelkedést várnak.
A Világgazdaság hasábjain decemberben készítettünk összesítést arról, hogy mennyire voltak pontosak az elemzők – és ezáltal a konszenzusunk – a negyedéves GDP előrejelzésénél tavaly, ez alapján átlagosan fél százalékpontos tévedést mutattunk ki, az elemzők néhány kivételtől eltekintve alulbecsülték a várható növekedési adatot.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.