Folyamatosan csökken a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) lakossági alrendszerében nyilvántartott mulasztások száma: júniusra kétmillió alá csúszott, ami 123 ezerrel kevesebb a 2016 véginél – derül ki a KHR-t kezelő BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. adataiból. A nyilvántartott lakossági mulasztások száma 2014 óta csökken gyakorlatilag folyamatosan, akkor még meghaladta a 2,2 milliót. A BISZ adatai szerint a még fennálló – vagyis még nem lezárt – mulasztásoknál is hasonló a helyzet: ezek száma 1,72 milliót ért el ez év júniusában, szemben a 2016 végi 1,78 millióval. (A negatív lakossági KHR-listára azok az adósok kerülnek fel, akik 90 napon keresztül a mindenkori minimálbérnél magasabb lejárt tartozással rendelkeznek.)
A lakossági hitelmulasztásokat tartalmazó nyilvántartás – régebbi, ismertebb nevén BAR-lista – rövidülésének egyrészt az lehet az oka, hogy a lakossági ügyfelek pénzügyi szolgáltatókkal szembeni fizetési fegyelme érezhetően emelkedett az elmúlt években Magyarországon, másrészt pedig az, hogy a nem fizető adósok hitelszerződéseinek jelentős része kikerült a bankok könyveiből, így fokozatosan kiesik a KHR-ből is. Ezzel együtt a majdnem 1,8 millió élő mulasztás még mindig nagyon soknak számít, hiszen az összes – BISZ által nyilvántartott és fennálló – lakossági hitelszerződésnek majdnem a negyedét jelenti.
Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy a KHR-ben nyilvántartott magánszemélyek száma – ez tartalmazza a rendben fizető adósokat is – folyamatosan emelkedett az elmúlt években: a BISZ adatai szerint júniusra 5 ezer fő híján már elérte az ötmilliót, ami 14 ezerrel több a 2016 véginél, és 58 ezerrel a 2014 decemberinél. Ennek nyomán nem meglepő fejlemény az sem, hogy a szerződések száma is lassan, de kitartóan emelkedett, és júniusra már elérte a 9,57 milliót, amelyből 7,52 millió volt a fennálló szerződés.
A nyilvántartásban szereplő hitelek és magánszemélyek összesített számának emelkedése egyértelműen a lakossági hitelpiac élénkülésére vezethető vissza, az új szerződések számának gyors emelkedése bővíti a nyilvántartotti kört is, és többen kerülnek fel a pozitív KHR-listára. A folyamat az év első felének statisztikái alapján feltehetően folytatódik majd: az MNB adatai szerint 2017 első öt hónapjában az egy évvel korábbinál 35 százalékkal több, 227,8 milliárd forintnyi lakáshitelt vettek fel a háztartások, miközben – a folyószámlahiteleket nem számolva – közel 120 milliárd forint értékben kötöttek fogyasztási kölcsönökről szerződést.
A KHR vállalati alrendszerében 288 ezer mulasztást tartottak nyilván 2017 júniusában, amelyből 55 ezer minősült még fennállónak. Ez azt jelenti, hogy a céges nyilvántartásra is érvényes a javuló tendencia, hiszen 2016 végén még 308 ezer késedelem szerepelt a BISZ rendszerében. Vállalati szerződésből összesen 925 ezer szerepelt június elején a KHR-ben, ami minimális mértékben elmaradt az év végitől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.